Geleneksel konutlarda mekan ve donatı kurgusu açısından depolama birimlerinin tipoloji araştırması: Akseki, İlvat köyleri örneği
Typology research of storage units in traditional dwelling in terms of space and furniture: Akseki, İlvat villages example
- Tez No: 672351
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KAYNAKÇI ELİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Geleneksel dokuda yerel mimarinin rolü ve önemi büyüktür. Yerel mimari içeresindeki geleneksel konutlar; o yörede yaşayan insanların aile yapısı, din, kültür, sosyal ilişkileri, iklim ve topoğrafyanın etkisiyle şekillenmektedir. Geleneksel konutlarda önemli bir hizmet eylemini tanımlayan depolama kavramı da mekan ve donatı kurgusu açısından hem sosyo-kültürel hem de doğal çevreden ilham alan yöresel bir yaklaşıma sahiptir. Günlük yaşantının önemli bir göstergesi olan konut yapılarında depolama birimlerinin işlevi, yapım tekniği, malzeme, süsleme vb. niteliklerin diğer araştırmalara kaynak oluşturması için tespit edilmesi ve bunlara ait tipoloji araştırması çalışmanın ana amacını oluşturmaktadır. Bu bağlamda araştırma 6 aşamadan meydana gelmektedir. Birinci bölümde; çalışmanın problemi, amacı ve kapsamının anlatıldığı bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde; depolama kavramı, tarihsel gelişimi, mekan-eylem ilişkisinde depolama oluşumu, geleneksel Anadolu konutu iç mekanı ve depolama birimleri, Akseki Bölgesi ve geleneksel konutu hakkında bilgiler incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Akseki İlvat Bölgesi, araştırma yöntemi hakkında bilgiler verilmiştir. Sonrasında geleneksel konutlara ait kimlik kartları oluşturularak çalışma alanına ait veriler toplanmıştır. Dördüncü bölümde, elde edinilen bilgiler ışığında konutların iç mekan depolama birimleri; işlevsel, donatı, yapım tekniği, malzeme ve süsleme özellikleri açısından analiz edilmiştir. Beşinci bölümde; depolama birimleri mekan ve donatı kurgusu açısından sınıflandırılmış ve bu birimlere ait tipoloji incelenmiştir. Son bölümde ise yapılan literatür ve alan çalışmasının genel sonuçları yapılmakta ve önerilere değinilmektedir. Yapılan envanter çalışmaları ışığında, Akseki, İlvat Köyleri geleneksel konutlarında bulunan mekan ve donatı kurgusu açısından depolama birimlerinin tipolojileri ortaya konmuş ve donatı açısından depolama birimlerinin rolünün daha nitelikli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The role and importance of local architecture in the traditional texture is great. Traditional dwellings in local architecture; the family structure of the people living in that region is shaped by the influence of religion, culture, social relations, climate and topography. The storage concept, which defines an important act of service in traditional dwellings, has a local approach inspired by both socio-cultural and natural environment in terms of space and equipment setup. The function of storage units, construction technique, materials, decorations, etc. in residential buildings, which are an important indicator of daily life, are identified to fund other researches and their typology research constitutes the main purpose of the study. In this context, the research consists of 6 stages. In the first part; the information about the problem, purpose and scope of the study is included. In the second part; The concept of storage, its historical development, storage formation in the space-action relationship, traditional Anatolian dwelling interior and storage units, Akseki Region and information about its traditional dwelling were examined. In the third part; Information about the Akseki İlvat Region, research method was given. Afterwards, identity cards of traditional residences were created and data on the study area were collected. In the fourth chapter, in the light of the information obtained, indoor storage units of the houses; It has been analyzed in terms of functional, reinforcement, construction technique, material and decorative features. In the fifth part; The storage units are classified in terms of space and reinforcement setup and the typology of these units has been examined. In the last section, the general results of the literature and the field study are made and the recommendations are mentioned. In the light of the inventory studies, the typologies of the storage units have been revealed in terms of the space and equipment set up in the traditional dwellings of Akseki and Ilvat Villages, and it has been observed that the role of the storage units is more qualified in terms of reinforcement.