Dijital çağda markalaşma ve markaların dijital iletişim pratikleri üzerine bir analiz
An analysis on branding in digital era and digital communication practices of brands
- Tez No: 672371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET ZEYNEP VARLI GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Teknolojik gelişmelerle beraber değişen iletişim biçimleri aynı şekilde kurumlar ve bireyler arasındaki iletişim biçimlerinde de görülmektedir. Bu bağlamda bireylerin günlük hayatlarında kullandıkları iletişim biçimlerinde yer alan dijital medya araçlarının markalar tarafından da takip edildiği ve hedef kitlelerinde yer alan insanlara ulaşmak için kullandıkları görülmektedir. Bu çalışma ile 2019 yılında Fortune Dergisi'nin belirlemiş olduğu en büyük ilk 10 firmanın dijitalleşmeyle beraber hedef kitlerinde yer alan insanlara yönelik nasıl bir markalaşma ve dijital markalaşma süreci yarattığı ve bu imaj çerçevesinde özellikle dijitalleşmenin getirdiği dijital medya araçlarını kullanma biçimleri konu edilmektedir. Çalışmanın sonucunda her bir firmanın dijital alanda yer aldığı fakat pazardaki konumlarına ve hedef kitlelerine göre farklı uygulamalar sergiledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Communication styles that change with technological developments are also seen in the forms of communication between institutions and individuals. In this context, it is seen that the digital media tools in the communication styles that individuals use in their daily lives are also followed by brands and used to reach people in their target audience. With this study, how the biggest top 10 companies determined by Fortune Magazine in 2019 created an branding and digital branding process for the people in their target groups with digitalization and the ways of using the digital media tools brought by digitalization in particular within the framework of this digital branding. As a result of the study, it was seen that each company is involved in the digital field, but they differ according to their position in the market and target audiences.