Görsel iletişimde CGİ teknolojisinin reklam stratejilerindeki rolü: Apple ve Samsung örneği
The role of CGI technology in visual communication and advertising strategies: The example of Apple and Samsung
  1. Tez No: 980626
  2. Yazar: İLKNUR YENTİMUR DURĞUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER KAVURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Görsel iletişim, dijital çağda markaların hedef kitleleriyle etkileşim kurmasında temel bir rol üstlenmektedir. Bu bağlamda Bilgisayarla Üretilmiş Görüntü (CGI) teknolojisi, reklamcılıkta hem estetik hem de işlevsel yönleriyle dikkat çeken bir araç haline gelmiştir. CGI'nın sunduğu yaratıcı görselleştirme imkanları, özellikle sosyal medya platformlarında farklılaşma ve ilgi çekme açısından markalara önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında Apple ve Samsung markalarının Instagram platformunda paylaştığı CGI tabanlı reels içerikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Analiz sürecinde görsel iletişim ilkeleri çerçevesinde renk kullanımı, renk ilişkileri, sadelik, şekil ve kompozisyon unsurları temel göstergeler olarak ele alınmıştır. İçerikler, amaçlı örnekleme yöntemiyle değerlendirilmiş ve her bir gösterge üzerinden markaların stratejik tercihleri ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular, Apple ve Samsung'un CGI teknolojisine yaklaşımlarında belirgin farklılıklar bulunduğunu göstermektedir. Samsung, geniş ürün yelpazesi ve teknoloji odaklı iletişim dili doğrultusunda CGI'yı daha sık, renk ve görsellik açısından daha zengin kullanmaktadır. Apple ise sade, minimal ve ürün merkezli bir görsel strateji izleyerek CGI teknolojisini daha seçici ve sınırlı bir biçimde uygulamaktadır. İki markanın reels içeriklerine bakıldığında Apple'ın CGI teknolojisini kullandığı az sayıdaki reels paylaşımı, Samsung'un yoğun CGI kullanımı içeren gönderilerine kıyasla çok daha yüksek izlenme oranlarına ulaştığı görülmüştür. Örneğin, Apple'ın 2024 yılında paylaştığı CGI tabanlı bir reels içeriği yaklaşık 20,9 milyon izlenme elde ederken, Samsung'un CGI kullanımıyla ürettiği içerikler genellikle 100 bin ila 900 bin izlenme aralığında kalmıştır. Bu durum, CGI kullanım sıklığının etkileşim başarısı için tek belirleyici unsur olmadığını, markanın görsel dili, içerik stratejisi ve marka algısının da izleyici ilgisi üzerinde belirleyici rol oynadığını göstermektedir. CGI içeriklerinin yalnızca sayısal yoğunluklarıyla değil, aynı zamanda içerik kalitesi, renk uyumu ve görsel hiyerarşi düzeyiyle de etkileşim oranlarını belirlediğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu araştırmada CGI teknolojisi her iki marka açısından da stratejik bir reklam aracı olarak öne çıkmakta ancak kullanım biçimleri, markaların kurumsal kimlikleri ve iletişim stratejileriyle doğrudan ilişkilendirilmektedir. CGI yalnızca bir görsel üretim tekniği değil, aynı zamanda renk, şekil ve sadelik gibi göstergeler üzerinden dijital marka anlatımını güçlendiren bir iletişim unsuru olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Vsual communcaton plays a fundamental role n connectng brands wth ther target audences n the dgtal age. In ths context, Computer-Generated Imagery (CGI) technology has become a remarkable tool n advertsng, both aesthetcally and functonally. The creatve vsualzaton capabltes offered by CGI provde sgnfcant advantages to brands, partcularly n terms of d fferentaton and engagement on soc al med a platforms. Ths thess examnes the CGI-based reel content shared by Apple and Samsung on Instagram. The analyss focused on vsual communcaton prncples, focusng on color use, color relatonshps, smplc ty, shape, and composton as key nd cators. The contents were evaluated usng a purposve samplng method and the strateg c preferences of the brands were revealed based on each nd cator. The fndngs reveal sgnfcant dfferences n Apple and Samsung's approaches to CGI technology. Samsung uses CGI more frequently, w th rcher color and v suals, n lne w th ts broad product range and technology-focused commun caton language. Apple, on the other hand, employs CGI more selectvely and n a more lmted manner, pursung a smple, mnmal, and product-centrc vsual strategy. An examnaton of the two brands' reels content reveals that Apple's few reels featurng CGI technology ach eved sgnfcantly hgher vewng rates than Samsung's posts featurng extensve CGI use. For example, a CGI-based reel shared by Apple n 2024 garnered approxmately 20.9 mllon vews, whle Samsung's CGI-based content generally remaned between 100,000 and 900,000 vews. Ths demonstrates that the frequency of CGI use s not the sole determnant of engagement success; the brand's vsual language, content strategy, and brand percepton also play a sgn fcant role n aud ence engagement. CGI content not only determ nes engagement rates through ts numercal densty, but also through ts content qualty, color harmony, and v sual h erarchy. In concluson, th s research hghlghts CGI technology as an advertsng tool for both brands, but ts use s drectly lnked to the brands' corporate denttes and communcaton modules. CGI s not merely a vsual producton faclty; t s also a communcaton element that strengthens dgtal brand narratves through ndcators such as color, shape, and smplcty.