Otomotiv sektöründe yeniden markalanma süreci ve dijital kültürün etkisi
Rebranding process in the automotive industry and the impact of digital culture
  1. Tez No: 845010
  2. Yazar: ESMA ENGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ MÜSTECAPLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
2015-2022 yılları arasında birçok otomotiv markası, yeniden markalanma çalışmalarıyla çeşitli dönüşümler geçirmiştir. Bu dönüşümler arasında markaların tercih ettiği yazı tipleri ve logo tasarımları da yer almaktadır. Yeni trendlerin doğuşu, markaların görsel kimliklerini de etkilemeye başlamıştır. Bu etkiyi gözlemleyebileceğimiz en belirgin yerlerden biri markaların logolarındaki değişim süreci yani yeniden markalanma stratejileridir. Dijital kültür yeniden markalanma süreçlerinin olası bir etkisi olarak yazı içerisinde tartışılmıştır. Dijital kültür, teknoloji alanındaki gelişmelerle birlikle bilgi akışının daha hızlı olması ve bu hızın toplumdaki farklı öğeleri de kendine has bir şekilde değiştirildiği anlamına gelmektedir. Görsel olarak bu değişim logolar üzerinde sadeleşme ve minimalizmin etkisi olarak kendini yansıtmıştır. Tez içerisinde bahsedilen sadeleşme otomotiv firmalarının yeniden markalanma stratejileri üzerinden incelenmiştir. Tez içerisinde, 2015-2022 yılları arasında yapılan yeniden markalanma stratejilerindeki tasarım değişikliklerini değerlendirirken bu değişimin olası sebebi olarak dijital kültürü öne sürmüştür. Dijital kültür içerisinde logo tasarımlarının yeniden markalanma süreçlerini daha kapsamlı gözlemlemek adına üç adet öncü dijital teknoloji firmasının (Apple, Microsoft, Google) yeniden markalanma değişimleri de incelenmiştir. Bu değerlendirmenin amacı teknolojinin artık sadece kendi alanında yaptığı değişimlerle sınırlı kalmadığı ve farklı sektörlerde de logo tasarımı açısından benzer yöntemler kullanıldığını göstermektir. Bu yönde dijital bazlı teknoloji markalarının geçirdiği yeniden markalanma değişimleri ile otomotiv sektöründeki yeniden markalanma değişimleri dijital kültürün olası etkisi kapsamında incelenmiştir. Dijital kültürün hem yapısal hem de grafik tasarım açısından hangi trendleri ve desenleri paylaştığı otomotiv sektörü örneklemi içerisinde incelenmiştir. Sonuç olarak, yeniden markalanma stratejilerinin var olan dijital çağın ayrılmaz bir öğesi olduğu ve buna ek olarak, var olan çağa ayak uydurmaktan daha fazlası olduğu savunulmaktadır. Bu yönde tasarım için dijitalleşme ayrı bir kavram olmaktan çıkıp kendi kültürünü oluşturmaya başlamıştır. Tasarımcılar için artık yapılan yeniden markalanma stratejilerinin dijital kültürden bağımsız olmadığını, dijitalleşme ile doğrudan ilişkili firmaların yeniden markalanma stratejilerinin otomotiv gibi farklı sektörlerde de kendini tekrarlaması ile de görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Between 2015 and 2022, many automotive brands underwent various transformations through rebranding efforts. These transformations include the fonts and logo designs preferred by brands. The emergence of new trends has also started to affect the visual identities of brands. One of the most obvious places where we can observe this effect is the process of change in the logos of brands, that is, rebranding strategies. Digital culture is discussed in the article as a possible effect of rebranding processes. Digital culture means that the flow of information is faster with the developments in the field of technology and that this speed has changed different elements in society in a unique way. Visually, this change has reflected itself as the effect of simplification and minimalism on logos. In this thesis, the aforementioned simplification is analyzed through the rebranding strategies of automotive companies. The thesis evaluates the design changes in the rebranding strategies between 2015 and 2022 and suggests digital culture as a possible reason for this change. In order to observe the rebranding processes of logo designs within digital culture more comprehensively, the rebranding changes of three leading digital technology companies (Apple, Microsoft, Google) were also analyzed. The purpose of this evaluation is to show that technology is no longer limited to changes in its own field and that similar methods are used in different sectors in terms of logo design. In this direction, the rebranding changes of digitally based technology brands and the rebranding changes in the automotive sector were analyzed within the scope of the possible impact of digital culture. The trends and patterns that digital culture shares in terms of both structural and graphic design are analyzed in the automotive sector. As a result, it is argued that rebranding strategies are an integral element of the current digital age and, in addition, are more than just keeping up with the current age. In this direction, digitalization for design has ceased to be a separate concept and started to create its own culture. It is argued that rebranding strategies for designers are no longer independent of digital culture, and that the rebranding strategies of companies directly related to digitalization can also manifest themselves in different sectors such as automotive.