Çanakkale ili Biga ilçesi Kemer köyü Osmanlı mezar taşları
Ottoman grave stones of Kemer village of Biga municipality Çanakkale province
- Tez No: 672372
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALİ BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bulundukları kent topraklarında yaşamış olan sülaleler ve ailelerin öldükten sonra dahi silinip gitmelerinin önüne geçen mezar taşlarının korunması, belgelendirilmesi ve Osmanlı Sanatı içinde yer edinmeleri oldukça önemlidir. Çanakkale'nin Biga İlçesine bağlı Kemer Köyü'nde, Camii Haziresinde bir duvara istiflenmiş vaziyette bulunan mezar taşları ile Asri Mezarlıkta (Köy Mezarlığı), bazıları toprağa gömülü, birçoğu duvara yaslanmış durumdaki mezar taşları tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Sadece baş şahidelerin ve birkaç ayaktaşlarının bulunduğu, kaliteli mermer malzemeden yapılmış eserlerin oturdukları kaide, lahit vb. taşlara rastlanmayıp bölgede arkeolojik malzemelerin birçoğunun maruz kaldığı son gibi kaybolmuştur. Hedefimiz daha önceden çalışılmayan bu mezar taşlarını tipoloji, malzeme, yazı, başlıklar süsleme ve semboller açısından ele alıp yakın bölge, Anadolu'nun diğer bölgeleri ve Balkan coğrafyasındaki örnekler ile karşılaştırarak detaylı bir şekilde ele almaktır. Kendine has bir dili olan mezar taşlarının bilimsel olarak değerlendirilmesi önem taşımakta olup; dinsel, kültürel, sanatsal ve sosyal açıdan geçmişle günümüz arasındaki bağı incelemede önemli veriler sağlayacağı şüphesizdir. Kemer Köyü Osmanlı Mezar Taşlarının incelenmesi bu konuda eksik kalmış bir dilimin tamamlanmasına fayda sağlayacağı gibi, zengin bir kültürel geçmişe sahip bölge ve Köyün Türk döneminin araştırılmasına da büyük katkı sağlayacağı şüphesizdir.
Özet (Çeviri)
Preserving, documenting and placing within Ottoman Art is of utmost importance for grave stones; which prevent the fading of the memories of the dynasties and families who lived in the city which they were found in even after death. In Kemer Village of Biga Municipality in Çanakkale Province, grave stones found stacked against a wall located within the burial of the mosque, as well as some others in the Modern Cemetery (Village Cemetery) either buried in soil, though mostly stacked against walls form our thesis. Only headstones and few footstones fashioned from marble of high quality are found, while their bases, sarcophaguses etc. stones which they were fixed upon were not found, as the most archaeological material in the area have dissapeared. The aim of our study is to evaluate in detail the previously unstudied graves stones in regards of typology, material, inscriptions, capital decorations and symbols and to compare with examples from adjacent areas, other areas in Anatolia as well as Balkan geography. Studying of grave stones which has a language of their own is of importance; without any doubt important data will be revealed in regards to the relation between today and past in religious, cultural , artistic and social aspects. The studying of Kemer Village Ottoman Grave Stones doubtlessly will aid in the completing of a missing part, as well as contribute to the researching of the Village's Turkish Era, and the area which has a rich cultural history.