Sağlık turizminde sezon dışı talebi canlandırma stratejileri
In health tourism the strategies for reviving off-season demand
- Tez No: 672374
- Danışmanlar: PROF. NÜZHET KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Toplumun sosyal yapısına, kültürüne, ülke ekonomisine ve iklimsel koşullara bağlı olarak turistik amaçlı seyahatler ekseriyetle yaz aylarında yapılmakta, bu da turizm sezonu olarak adlandırılan yaz aylarında ciddi bir yoğunlaşmaya yol açmaktadır. Bu talep dengesizliği turizm sektörünün genelindeki gibi yüksek düzeyde olmasa da sektörün sağlık turizmi türünde de mevsimsellik ve sezon dışı talep sorunlarını yaratmaktadır. Sektördeki sezon dışı talep eksikliği; yönetimler, bu alanda hizmet veren işletmeler, turistler, yerel halk ve sektör çalışanları üzerinde birçok olumsuz etkiye yol açmaktadır. Bu durum da sağlık turizminde mevsimsellik, talep ve sezon dışı talep sorunlarının çözümü için bir takım canlandırma stratejilerinin uygulanmasını zorunlu kılmaktadır. Bu doğrultuda, bu araştırmada sağlık turizminde sezon dışı talebi canlandırma stratejilerinin ele alınması amaçlanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde sağlık turizminin türleri ile Dünyada ve Türkiye'de sağlık turizmi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde turizm sektöründe mevsimsellik, talep, sezon dışı talep gibi kavramların tanım ve özellikleri, mevsimselliğin nedenleri, etkileri, mevsimsellik, talep ve sezon dışı talebin ve talebin yönetimi konuları incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde sağlık turizminde talebi artırmada temel pazarlama tratejileri (7p), dördüncü bölümünde ise sağlık turizminde sezon dışı talebi canlandırma stratejileri işlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; sağlık turizminde sezon dışı talebi canlandırmaya yönelik temel pazarlama stratejileri, mikro ve makro yönetim stratejilerinin yanı sıra karşılaştırma stratejisi, alternatif sunma stratejisi, turistik ürünleri çeşitlendirme stratejisi, tatilleri zaman içine yayma stratejisi, tatilleri alan içine yayma stratejisi ve sosyal turizmi geliştirme stratejisi gibi birçok stratejinin uygulanabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Depending on the social structure, culture of society, national economy and climatic conditions of the country, travels for touristic purposes are mostly realized in the summer season, which causes a serious concentration in the summer months called tourism season. Although this demand imbalance is not as high as in the tourism sector, it creates seasonal and out-of-season demand problems in the health tourism, a sub-branch of the tourism sector. Lack of off-season demand in the industry has many negative effects on managements, businesses, tourists, local residents and industry employees. This necessitates the implementation of some reviving strategies for the solution of seasonality, demand and out-of-season demand problems in health tourism. Accordingly, in this study, it was aimed to address strategies to revive offseason demand in health tourism. In the second part of the study, the types of health tourism, the medical tourism in the World and in Turkey were discussed. In the third section, the definitions and characteristics of concepts such as seasonality, demand, out-of-season demand in the tourism sector as well as causes and effects of seasonality, the management of seasonality, demand and out-of-season demand are examined. In the fourth part of the study, basic marketing strategies (7p) for increasing demand in health tourism, and in the fourth part, strategies for stimulating out-of-season demand in health tourism were covered. According to the findings obtained in the research, it has been identified that many strategies such as comparison strategy, alternative offering strategy, strategy to diversify tourist products, strategy to spread holidays over time, strategy to spread holidays into the area and social tourism development strategy can be applied to revive out-of-season demand in health tourism in addition to basic marketing strategies, micro and macro management strategies.