Yöneticiler açısından etik iklimin kurumsal sürdürülebilirlik uygulamalarına etkisinde kurum itibarının rolü
The role of corporate reputation on impact of ethical climate on corporate sustainability practices from managers perspective
- Tez No: 672375
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET SARACEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Kurumların stratejilerini oluşturan, tabandan gelen öneri ve fikirleri analiz edip tekrar kuruma yayan yöneticiler, kurumda oluşan iklimde en kilit role sahiptir. Yöneticilerin bakış açısıyla etik iklimin kurumsal sürdürülebilirliğe etkisinde kurum itibarının aracı rolünün olup olmadığı, bir model oluşturularak Yapısal Eşitlik Modeli ile test edilmiştir. Bu yöntem, birden fazla değişken arasındaki nedensel ilişkileri test etmede kullanılan en güvenilir analiz yöntemlerinden biridir. Analiz sonuçlarına göre, etik iklimin kurumsal sürdürülebilirliğe anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu kurum itibarının da bu etkide aracı rolünün bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Management which forms institutional strategies serves the most significant role regarding an organization's corporate climate: managers analyze suggestions and ideas from the bottom and spread them to the institution again. The goal of this research was to determine from the perspective of managers whether corporate reputation plays an intermediary role on the impact of ethical climate on corporate sustainability, and this research has been tested with the Structural Equation Model by creating a model. This method is one of the most reliable analysis methods used to test the causal relationships between multiple variables. According to the results of the analysis, it has been determined that the ethical climate does have a significant and positive effect on corporate sustainability, and the corporate reputation has an intermediary role in this effect.