Sanal diktatörlükler: Dijital oyunlarda ideoloji ve siyasal düzenin sunumu
Virtual dictatorships: Presentation of ideology and political order in digital games
  1. Tez No: 672385
  2. Yazar: ALP EREN ERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ŞAKI AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Dijital oyunlar yaşamda önemi giderek artan konuma sahip kitle iletişim araçları ve kültür endüstrisinin popüler ürünleri olarak kültürden beslenip, kültürü etkileyen yapıtlardır. Bu araştırma gerçek hayatın yeniden üretildiği dijital oyunların yalnız eğlence araçları değil; ciddi ideolojiler içeren ve insanı, toplumu etkileme potansiyeli olan endüstri ürünleri oluşunun farkındalığının yetersiz olduğu probleminden hareketle yapılmıştır. Bu sebeple örnekleme alınan“Tropico 6”isimli oyun içerisinde gerçek siyasal düzenin nasıl yeniden tasarlanıp sunulduğu, siyasal iktidarı elinde bulunduran kesimin, devlet aygıtları ve hegemonik aygıtların nasıl temsil edildiği ve oyun yapımcıları tarafından oyuncunun nasıl yönlendirildiğinin ortaya çıkartılması hedeflenmiştir. Oyunun analizinde ludoloji alanında önemli çalışmaları bulunan Lars Konzack ve Espen Aarseth'in,“oyun çalışmaları”kapsamında önerdikleri analiz yöntemlerinden faydalanılarak“bütüncül analiz yöntemi”tasarlanmış ve uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarında gerçek hayatın siyasal düzenine dair kişiler, simgeler, yapılar, kurumlar ve sistemlerin oyunda görsel ve işitsel ögelerle, söylemle, oyun mekanikleri yoluyla simüle edildiği, oyunun hukuku araçsallaştıran, antidemokratik ve baskıcı bir siyasal düzen kurduğu gözlemlenmiştir. İktidar sahiplerinin varoluş koşullarını sürdürmek adına her türlü ahlak ve yasa dışı eylemde bulunan, toplumun tüm çıkarlarını kendi maddi çıkarlarının çok gerisinde tutan, narsist ve güvenilmez karakterler olarak yansıtıldığı görülmektedir. Oyun evreninde devlete bağlı resmî kurumlar ile sivil alanda bulunan eğitim, kültür, din kurumları ve medyanın; devletin baskı ve ideolojik aygıtlarına dönüştürüldüğü görülmüştür. Oyuncunun özgür bırakılmadığı, yoğun yönlendirmeler ve zorunlu görevler ile suç işlemeye itildiği, ahlak ve yasa dışı faaliyetler içindeki diktatörler olmaya zorlandıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital games are trending mass media products, which both influence and get shaped by the culture. This study aims to emphasize the importance of digital games' roles as determining factors on the construction of society since digital games include political ideologies and continuously influence people. To demonstrate this condition“Tropico 6'”was sampled. Tropico 6 illustrates the utilization of hegemonic devices by the owners of political power and how digital games can virtually lead players to abuse State power. Corrupted political orders can be reflected and reconstructed in digital games as can be clearly seen on Tropico 6. In the analysis of Tropico 6 ''integrative analysis method'' was designed and used. The significant analysis methodologies of Lars Koncak and Espen Aarseth on the field of ludology inspired the formulation of the integrative analysis method. As a result of the analysis of Tropico 6, real persons, institutions, political structures, and symbols of ideologies were found simulated in digital games via visuals, audio, game mechanics, and in-game instructions. To achieve some tasks, the game scenario forces players to use anti-democratic and corrupted means. Thus, digital games can justify corrupted means as compulsory actions to maintain the existence and possession of political power. Consequently, tyranny and instrumentalization of law are inevitable results for every possible gameplay, whereby Tropico 6 offers possibilities of being a feared dictator or a peace-loving statesman on game promotion.