Approach to social semiotic and music structure of the protest songs in South Korea: Through the anthem of the political movement, 'Marching for our Beloved'
Güney Kore'deki protest şarkıların toplumsal simgeleri ve müzikal yapıları: Politik hareketin marşı 'Sevdiklerimiz İçin Yürüyüş'
- Tez No: 618013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞİRİN ÖZGÜN TANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana, müzik çeşitli dini fikirleri, sosyal anlamı ve kültürel kimliği temsil etmek için kullanılmıştır. Dahası, müzik ulusal kimliği ve ideolojileri geliştirmek için bir iletişim aracı olarak kabul edilmiştir. Fransız bir yazar olan Victor Hugo'nun sözleriyle, (1864)“müzik söylenemeyen ve sessiz olamayacağımız konuları ifade eder”(p. 91). Sözsüz iletişim aracı olarak müzik, kelimelerle tanımlanamayan ve eylemlerle ifade edilemeyenleri gösteren bir duyguyu, sosyal ve kültürel bir anlamı ve düşünceyi ifade eder. Başka bir deyişle, müzik yerine göre insanların duygu, düşünce, kimlik veya sosyal anlamını temsil eder. Christopher Small (1998)“müzik bir şey değil, bir etkinliktir, insanların yaptığı bir şeydir”(p. 12). Müzik sadece bir sanat formu değildir, aynı zamanda insanların iletişim ve sosyal araç olarak ne düşündüğünü, tartıştığını ve ne istediğini gösteren politik ve sosyal aktivitelerdir. Müzik, insanların dil yoluyla tam olarak ifade edilemeyen duygu, düşünce, kimlik ve sosyal anlamlarını temsil eder. Müziğin, özellikle popüler şarkıların rolü, 20. yüzyılın ikinci yarısından bu yana Güney Kore toplumunda çeşitli işlevler için çalışmak üzere güçlü bir medya olarak değiştirildi. 1970'lerde ve 1980'lerde popüler müziğin önemli rollerinden biri sosyal ve politik ayaklanmalar için protesto aracı olmasıydı. Bazı popüler şarkıcılar umutlarını ve düşüncelerini müzikle ifade ettiler. Bu dönemde, çok sayıda popüler şarkıcı akustik gitar ile performans sergiledi ve bu, gençlerin gitar ile şarkı söylemekten zevk almasına sebep oldu. Güney Koreliler bu gençlere akustik gitar jenerasyonu anlamına gelen genç Tong-Guitar Sedae adını verdiler. Bu akım özellikle üniversitede gelişiyordu. Eğitimli gençler müzik yapmak için bir grup oluşturdular ve şarkılar bestelediler. Şarkılar siyasal ve sosyal baskı altında kimliklerini, duygularını ve ideolojilerini ifade etmek için bir araç olarak kullanıldı. Şarkılara, Güney Kore'de 1970 ve 1980'lerdeki siyasi gösterilerin protesto şarkısı deniyordu. Protest şarkı, ulusal kimliği ve ideolojileri geliştirmek yönelik çeşitli toplumsal işlev ve değerleri ve ifade gücünü ifade etmek için kullanılmıştır. Güney Kore'de protest şarkılar 20. yüzyılın sonlarından bu yana politik ve sosyal harekete karşı çıkış hareketinin simgesi olmuştur. Şarkılar, insanların bu harekete katılmalarının teşvik edilmesi yönünde, bir simge olarak toplumsal kimliği pekiştirmekte ve duygu, düşünce ve arzuları ifade eden sözsüz mesajın iletilmesine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, 1970'lerden itibaren değişen sosyal ve politik koşullarla protest şarkıların rolü ve değeri de değişmiştir. Güney Kore'deki protest şarkılar tırmanan politik ve sosyal harekete karşı çıkışın göstergesi olarak değerlendirilmiştir. 1970'ler ve 1980'lerdeki şarkılar sadece diktatörlüklere karşı başkaldırı araçları olarak kullanılmamış, sözsüz iletişim gücü ile sosyal ve kültürel anlamı ifade eden aydınlatıcı bir vasıta olmuştur. Şarkılar ritim, melodi ve benzeri müzikal özellikleri aracılığıyla ideolojiyi, fikri, duyguyu ve kimliği temsil etmiştir. Buna ek olarak 20. yüzyılın sonlarındaki sosyal koşullar ve günlük yaşam protest şarkıların müzikal ögelerinde somutlaşmıştır. Bu sebeple toplumun ve insanların günlük yaşantısı şarkıların işitsel merceğinden bakılarak tanımlanabilir ve analiz edilebilir. Protest şarkılar müzikal dil aracılığıyla çeşitli sosyal anlam ve değerleri ifade ederler. Protest şarkıların gösterge olarak politik anlamı, iletişim sürecinde çeşitli yorumları ve mesajları iletir. Aynı gösterge, alıcının kişisel deneyimi ve düşüncesi ile birden fazla anlam ve mesaj olarak yorumlanmıştır. Müzikal işaretler, sosyal ve politik hareketin amacını ve sosyal anlamını iletmek için simge, dizin ve sembol olarak kabul edilir. Protesto şarkısına toplumsal koşullar üzerinden göstergebilimsel analiz yaklaşımı, protesto müziğinin toplumsal değerini, anlamını ve işlevini anlamayı sağlar. Şarkılar, Güney Kore'deki sosyal aydınlanma dönemindeki siyasi ve sosyal hareket için, askeri rejim altında acı çeken insanların toplumsal kimliğini, coşkusunu ve bastırılmış duygularını uyandırıyor. Sosyal göstergebilimsel analize yaklaşım, şarkıların sosyal işlevinin ve öneminin ne olduğunu anlamayı destekler. Dahası, müziğin yapısal analizi ile göstergebilimsel bakış, şarkıların amacının yanı sıra insanların öfkesini ve özgürlük arzusunu tanımamızı sağlar. Şarkılardan biri olan“Sevdiklerimiz için Yürüyüş”, demokratikleşme yürüyüşlerinin marşı olarak görülmekle beraber Güney Kore'deki politik eğilimin belirgin bir ölçütü olarak da ele alınabilir. Şarkı 1980'lerden bu yana çeşitli sosyal bakış açılarıyla değerlendirilmiş ve Güney Kore toplumu üyelerinin farklı sosyal ve kültürel altyapıları olması nedeniyle çeşitli sosyal ve politik anlamlar çerçevesinde yorumlanmıştır.“Sevdiklerimiz için Yürüyüş”, protesto şarkılarından biri olarak tüm protesto tarihini içermese de, kurbanların hayatlarını neden özgürlük ve sosyal adalete adadığını, ve geride kalanları sözsüz iletişim aracılığıyla teşvik ederek demokrasiyle ilgili ne yapmaları gerektiğini anlatıyor. Başka bir deyişle, şarkı Güney Kore'de demokratikleşme gösterilerinin amacını ve insanların geleceğe yönelik bastırılmış duygu ve umutlarını ifade ediyor. Bunu yaparken, şarkıyı demokrasi hareketlerinin marşı olarak düşünmek yeterlidir; çünkü insanlar şarkıyı demokrasi için politik protestonun hayati işareti, endeksi ve sembolü olarak görürler ve şarkı göstericilerin dayanışmasını ve bağlılığını güçlendirir. Bu tez çalışması protest şarkıyı sosyal göstergebilimsel bakış açısıyla tanımlar, analiz eder. Çözümleme amacıyla oluşturulan transkripsiyon ile müzikal yapı analizi, protest şarkının sosyal işlev ve değerini sözsüz iletişim gücü olarak göstermektedir. Çalışmanın amacı protesto şarkılarını, anlamlarını ve önemlerini ve müzik yapısını gösteren politik ve sosyal ortam olarak incelemektir. Sosyal göstergebilimsel yaklaşım ve müziğe dair yapısal yaklaşım arasındaki ilişki, Güney Kore'deki protest şarkıların rol ve işlevinin 1970'lerden beri nasıl geliştiğini açıklamaktadır. Protest şarkı sadece bir müzik türü değil, aynı zamanda sosyal ve politik gösterileri sonik mercekle yeniden değerlendiren bir sosyal ortamdır. Protest şarkı, Güney Kore'deki siyasi ve sosyal hareketler tarihini inceleyebileceğimiz bir kaynak haline gelmiştir. Esas olarak, Güney Kore'deki protest şarkının müzikal ve sosyal özelliklerini incelemek için iki tür analitik metodoloji kullanılmaktadır. Bu iki yaklaşım protesto şarkılarını analiz etmeye ve şarkıların müzik özelliklerini sınıflandırmaya yardımcı olur. Bu nedenle,“Sevdiklerimiz için yürüyüş”adlı şarkının analizi, inceleme yoluyla sınıflandırılan müzik ve göstergebilimsel öğelere dayanır. Bu yorum, şarkının Güney Kore'deki sosyal ve politik hareketlerin marşı olarak toplumsal işlevini ve önemini somutlaştırmaktadır. Protest şarkının notalarını ve melodik konturunu temsil eden transkript, protest şarkının anlamını ve işlevini analiz etmek için kullanılır. Saha ve jest arasındaki korelasyon, insanların protesto eylemi sırasında ifade aracı olarak kullanılan şarkılar yoluyla duygularını ve düşüncelerini nasıl ifade ettiklerini gösterir. Bu çalışmada sadece ritim, melodi ve hareket gibi müzikal unsurlar değil, aynı zamanda her bir bileşen arasındaki korelasyon da analiz edilmektedir. Analiz, müzik öğelerinin protesto için müzikal iletişim gücü olarak nasıl ve neden çalıştığını göstermektedir. Göstergebilimsel açıdan yapılan analiz, toplumsal yapının ve işlevin müzik aracılığıyla nasıl değiştiğinin anlaşılmasına ve tanımlanmasına yardımcı olur. Ayrıca, analiz insanların fikirlerini, duygularını ve kimliklerini müzik yoluyla nasıl ifade ettiklerini ve paylaştıklarını göstermektedir. Göstergebilimsel analiz zaman ve sosyal düzenleme gibi sosyal koşullara dayanır. Sosyal göstergebilimsel yaklaşım, şarkının neyi sembolize ettiğini ve şarkının neden bu denli etkili bir ifade gücü olarak kullanıldığını açıklar. Protestolarda şarkıların sosyal rolleri ve sembolik anlamları bulunmaktadır. İşlevi ve önemi farklı kişisel deneyimlerle değiştirilebilir. Böylece göstergebilimsel analiz şarkının anlamının ne kadar farklı olduğunu gösterir. Toplumsal anlamı ve değeri temsil eden toplumsal işaretler olarak 20. yüzyılın sonlarındaki Güney Kore protesto şarkıları, sosyal durumu, insanların demokrasi, sosyal ve politik hakkındaki politik farkındalığını araştırmak ve analiz etmek için önemli tarih yazım araçlarından biri olabilir.
Özet (Çeviri)
Since the late 20th century, protest songs have been the icon for the political and social protest movement in South Korea. The protest songs have worked as a multi-functional communication tool to bring attention to political protests in South Korea. The songs as the icon – like a national flag or a mascot – reinforce the communal identity of people, and they support to convey the nonverbal message which expresses the emotion, thought, and desire for encouraging people to participate in the protest. Furthermore, a role and a value of the protest songs have been modified as the social and political circumstances changed since the 1970s. The protest songs in South Korea were considered as an index for the political and social protest uprising. The songs in the 1970s and the 1980s were not only used as the rebellious force against the dictatorships but also as the informative force, which signified the social and cultural meaning as the nonverbal communicative force. The songs represented the ideology, thought, emotion, and identity of people through musical features such as rhythm, melody, and others. Moreover, the social circumstance and daily life in the late 20th century were embodied through the musical elements of the protest songs. Therefore, society and people's everyday life are able to be described and analyzed through the sonic lens of the songs. The protest songs signify the various social meanings and values through musical language. The protest song is not only in the form or genre of music but also in the way of a social medium, which makes re-evaluate the social and political demonstrations through the sonic lens. The protest songs are enabled to be essential sources for studying the political and social movements in South Korea as historiographies. The paper describes and analyzes the protest song through a social semiotic perspective and a music structure analysis with transcription, which was created for some analysis purposes, shows the social function and value as the nonverbal communicative force. The protest songs' political meaning as the signifier shows the various interpretations and messages in the communication process. The same signifier was interpreted into multiple meanings and messages by the receivers' personal experience and thought. The musical signs are regarded as the icon, the index, and the symbol to convey the purpose and the social meaning of the social and political movement. The semiotic analysis approach to the protest song through the social circumstance conduces to understanding the social value, meaning, and function of the protest music. The songs evoke the communal identity, the enthusiasm, and the suppressed emotion of people, who suffered under the military regime, for the political and social movement in the social enlightenment period in South Korea. The approach to social semiotic analysis supports to understand what the social function and significance of the songs are. Moreover, the semiotic perspective with the music structural analysis enhances to acknowledge the songs' purpose as well as people's anger and long for freedom. One of the songs,“Marching for Our Beloved,”is regarded as the anthem of the demonstration for democratization as well as the significant criteria for the political inclination in South Korean. It implies the considerable meaning and index as the icon of the democratization in South Korea. Although it is one of the protest songs and it does not embody all the protest history and meaning, the song describes why the victims devoted their life for freedom and social justice and what people who remain have to do for the democracy by encouragement through the nonverbal communication. In other words, the song indicates the purpose of the demonstration for the democratization in South Korea and people's suppressed emotion and hope for the future. The song has been evaluated in the various social perspectives, and it has been interpreted the numerous social and political meanings because of the different social and cultural backgrounds of members in the South Korean society since the 1980s. Mainly, two types of analytical methodology are used to support the musical and social features of the protest song in South Korea on the thesis. Generally, these two approaches assist in analyzing the protest songs and in classifying the music features of the songs. Hence, the analysis of the song,“Marching for Our Beloved,”is base on the music and semiotic elements which are classified through the examination. This interpretation embodies the social function, significance, and symbol as the anthem of the social and political movements in South Korea. The transcription, which represents the pitch information and melodic contour of the protest song, is used for analyzing the meaning and function of the protest song. The correlation between the pitch and gesture indicates how people expressed their emotions and thought through the protest songs, which are used as the expression tool during the protest movement. It approaches the protest song by musical elements like gesture and pitch. The project transcribes and analyzes not only the features such as rhythm, melody, and movement but also the correlation between each component. The analysis suggests how and why the musical elements work as the musical communicative force for the protest. The other analysis by the semiotic perspective helps to understand and to describe a changing of the social structure and the social function through the music. Furthermore, the study shows how people communicate and share their idea, emotion, and identity through music. The semiotic analysis is based on social circumstances such as time and social regulation. It shows that the circumstances influenced the rhythm and beat of the songs.