Algılanan ebeveyn tutumu ile ergenlerin psikolojik dayanıklılıkları ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
An analysis of the relationship between perceived parental attitude and adolescents' psychological resilience and self-esteem
- Tez No: 672396
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA ÖZKARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmada algılanan ebeveyn tutumlarının, ergenlerin psikolojik dayanıklılıkları ve benlik saygılarıyla ilişkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Türkiye'de öğrenim gören 18-21 yaş arası 188 kız 97 erkek toplam 285 üniversite öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları-Çocuk Formu (KAET-Ç)”,“Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve“İki Boyutlu Benlik Saygısı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi Bağımsız Örneklem t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve Basit Lineer Regresyon Modeli kullanılarak yapılmıştır. Ebeveynlerin duygusal sıcaklığı ile psikolojik dayanıklılık ve benlik saygısı arasında pozitif; ebeveynlerin aşırı koruyuculuğu ve reddediciliği ile psikolojik dayanıklılık ve benlik saygısı arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Benlik saygısının alt boyutlarıyla annenin duygusal sıcaklığı, aşırı koruyuculuğu ve reddediciliği ile babanın duygusal sıcaklığı ve reddediciliği arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Babanın aşırı koruyuculuğu ile benlik saygısının öz yeterlilik alt boyutu arasında anlamlı ilişki bulunmuş ancak kendini sevme alt boyutu arasında ilişki bulunamamıştır. Benlik saygısıyla psikolojik dayanıklılık arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ergenin psikolojik dayanıklılığını annenin reddediciliği negatif, kendini sevme ve öz yeterlik ise pozitif yönde anlamlı olarak yordamaktadır. Araştırmada demografik değişkenlere göre algılanan ebeveyn tutumlarının, psikolojik dayanıklılığın ve benlik saygısının nasıl değiştiği de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to reveal the relationship between perceived parental attitudes and adolescents' psychological resilience and self-esteem. The research was carried out with the participation of total 285 individuals composed of 188 female and 97 male university students between the ages of 18 and 21 in Turkey. The research data were collected by using“Personal Information Form”,“Abbreviated Perceived Parenting Attitudes-Child Form (s-EMBU-C)”,“Resilience Scale for Adults”and“Self-Liking / Self-Competence Scale”. Data analysis was performed using Independent Sample t test, One Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis and Simple Linear Regression Model. Analysis results showed a positive correlation between the emotional warmth of the parents and the resilience and self-esteem, and a negative relationship between the overprotection and rejection of the parents and the psychological resilience and self-esteem. Analysis results demonstrated a significant connection between the self-love and self-efficacy which are sub-dimensions of self-esteem and the mother's emotional warmth, overprotection and rejection. Analysis outcome indicated a significant relationship between self-love and self-efficacy and father's emotional warmth and rejection. Analysis tests demonstrated a significant connection between father's overprotection and self-efficacy, however no relationship was found between self-love. In addition analysis showed a statistically positive significant connection between self-esteem and psychological resilience. Psychological resilience of the adolescent was predicted negatively by the mother's rejection, however predicted positively by the self-love and the self-efficacy. In the study, how perceived parental attitudes, psychological resilience and self-esteem vary according to demographic variables were examined.