İnteraktif pazarlamanın finans sektöründeki etkileri
Effects of interactive marketing on finance sector
  1. Tez No: 672407
  2. Yazar: UĞUR TAYLAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKŞAN ARTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde teknolojide yaşanan hızlı değişmeler, toplumsal yapı başta olmak üzere, siyasi ve iktisadi yapıda çok boyutlu değişim ve dönüşümün yaşanmasına neden olmuştur. Bu kapsamda toplumlar, tüketici tercihlerinde değişime giderken, yaşadıkları dönemin bir gereği olarak teknoloji kullanımını da dönüştürerek interaktif teknoloji kullanımına ağırlık vermişlerdir. Globalleşen ekonomilerde, rekabet üstünlüğü ve sosyal refahın elde edilmesinde interaktif teknolojilerin bir ürünü olan interaktif pazarlama stratejik bir önem elde etmiştir. Günümüz pazarlama anlayışında hemen hemen her sektör, interaktif pazarlama anlayışı önem kazanmış ve bu önemden finans sektörü de oldukça etkilenmiştir. Bu araştırmanın amacı, interaktif pazarlamanın finans sektörünü temsil eden bankacılık sektörü üzerindeki etkilerinin analiz edilmesi, bankacılık sektöründe interaktif pazarlama karması elemanlarının değerlendirilmesi, bu elemanların kullanım alanlarının ortaya konulması ve literatüre katkı yapılmasıdır. Sonuç olarak, günümüzde interaktif pazarlamanın finans sektöründeki önemi her geçen gün artış göstermektedir. Yoğun rekabet ortamının bulunduğu günümüz pazarlama dünyasında, tüketici profili de dikkate alınarak interaktif pazarlama unsurlarına daha çok önem verilmeli, sistemdeki eksiklikler giderilerek herkese uygun bir interaktif sistem, tüketicinin kullanımına sunulmalıdır. Bunu yaparken finansal işletmeler, geleneksel pazarlamaya göre daha az maliyetli interaktif pazarlama uygulamalarından elde ettikleri verim ve karlılığı tüketicilere yansıtmalı, interaktif kanalların daha çok kişi tarafından kullanılırlığını sağlamak için işlem maliyetlerini minimize etmelidir.
Özet (Çeviri)
Today, rapid changes in technology have caused multidimensional changes and transformations in the political and economic structure, especially in the social structure. In this context, while societies have changed their consumer preferences, they have focused on the use of interactive technology by transforming the use of technology as a requirement of the period they live in. Interactive marketing, a product of interactive technologies, has gained a strategic importance in achieving competitive advantage and social welfare in globalizing economies. In today's marketing approach, interactive marketing understanding has gained importance in almost every sector and the finance sector has been affected by this importance. The purpose of this study, which investigates the effects of interactive marketing in the finance sector, is to analyze the effects of interactive marketing on the banking sector representing the finance sector, to evaluate the interactive marketing mix elements in the banking sector and to reveal the areas of use of these elements. As a result, it is seen that the importance of interactive marketing in the finance sector is increasing day by day. In today's marketing world where there is an intense competitive environment, more attention should be paid to interactive marketing elements, taking into account the consumer profile, and an interactive system suitable for everyone should be offered to the use of the consumer by eliminating the deficiencies in the system. In doing so, financial businesses should reflect the efficiency and profitability they obtain from less costly interactive marketing applications to consumers, and minimize transaction costs in order to ensure the availability of interactive channels by more people.