Fintek uygulamalarının finans sektörüne getirdiği dönüşüm ve uygulama örnekleri
Transformation the financial industry by fintek applications and examples of practices
  1. Tez No: 672408
  2. Yazar: ALİ RIZA BULAZAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ALİ KÜÇÜKÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Geçmişten günümüze kadar olan süreç içerisinde finansal işlemlerin ekonomik anlamda gelişimler gösterdiği bilinmektedir. Global düzeyde ülkeler arası serbest ekonomi faaliyetlerinin kalıcı gelişimleri, uluslararası ekonomik işbirliklerinin artışı,gelişmekte olan ülkelerin sermaye ihtiyaçlarına yönelimleri, teknolojik gelişmelerin hızlı ve entegre bir şekilde uygulanmaları, enerji alanındaki işletmelerin ekonomik anlamda önemli statülere sahip olmaları gibi finansal düzeyde hızla artan gelişmelere tanıklık edilmektedir. Dünya genelinde finansal alanın kavram niteliği ve banka birimlerinin ekonomik faaliyetleri göz önünde tutularak teknolojik gelişmelerin sektörler üzerindeki etkileri sürekli olarak takip edilmektedir. Fintek kavramının ortaya çıkmasını sağlayan bu etkiler son yıllarda büyük ölçüde önemini artırmıştır. Yapılan araştırmada genel anlamda finansal teknolojinin faydaları üzerine literatür araştırması yapılmış ve buna istinaden Türkiye'de yaşayan, farklı niteliklere sahip kişiler ile finansal teknoloji ile ilişkileri üzerine bir anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda en çok kullanılan finansal ürünün kredi kartı, en çok tercih edilen finansal teknolojinin sunduğu ürün ve hizmetin ise mobil bankacılık olduğu tespit edilmiştir. Finansal teknolojilere karşı genel tutumun yüksek oranda olumlu olmasına rağmen yapay zeka teknolojileri gibi Fintek şirketlerinin önem verdiği bazı uygulamaların sağladığı hizmetlerin kullanım oranının düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is reported that financial transformation of financial transactions from past to future financial transformation takes place. It is witnessed rapidly increasing developments at the financial level such as the permanent developments of free economy activities between countries at the global level, the increase in international economic cooperation, the tendency of developing countries to the capital needs, the rapid and integrated application of technological developments, and the economically important status of the enterprises in the energy field. It can be on top of the financial audit header and innovations that can be on top of the world. This small, great importance increased the importance of the fintech concept by providing the emergence. Made of literature on the benefits of financial technology in general science and research made it living in reference to Turkey, a survey has been conducted on the relationship with the financial technology with people with different characteristics. The most widely used product to be used in the world, credit card, the most preferred financial technology product and service was determined in mobile banking. Although the general attitude towards financial technologies is highly positive, it has been observed that the usage rate of the services provided by Fintek companies, such as artificial intelligence technologies, is low.