Türk ve Rus ceza hukukunda rüşvet suçu
Bribery in Turkish and Russian criminal law
- Tez No: 672413
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN İÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda,“Kamu İdaresinin Güvenilirliğine ve İşleyişine Karşı Suçlar”arasında yer alan ve TCK'nın 252-254. maddelerinde arasında düzenlenen ve N 63-FZ sayılı Rusya Federasyonu Ceza Kanununun“Devlet İktidarına, Kamu Hizmetinin Çıkarlarına, Yerel Yönetimlerin Organlarının Çıkarlarına Karşı Suçlar”başlığı altında 290- 291.2 maddeleri arasında düzenlenen rüşvet suçu incelenmiştir. Türk ve Rus ceza hukuku açısından suçun tarihsel gelişimi ve mevcut düzenlemeler, suçun kanunda düzenlenme şekli, yapısı, unsurları ve kapsamı her iki hukuk sistemi açsından mukayeseli olarak incelenmeye çalışılmıştır.Çalışmamızda rüşvet suçu üç ayrı bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde rüşvet suçunun ilişkin genel bilgiler, suça ilişkin kavramlar ve rüşvet suçunun tarihsel gelişimi incelenmiştir. İkinci bölümde, rüşvet suçunun unsurları, nitelikli halleri ve hukuka aykırılık unsurları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, suçun özel görünüş şekilleri, cezaya etki eden etkin pişmanlık, suçun soruşturma ve kovuşturma usulü ve yaptırım konuları Türk hukuku hem Rus hukuku açısından incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise Türk ve Rus hukukunda rüşvet suçunun yapısı, unsurları, farklılıkları ve özellikleri bir bütün olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in the Turkish Penal Code numbered 5237,“Crimes Against the Reliability and Functioning of Public Administration”and regulated in articles 252-254 of the Turkish Penal Code and N 63-FZ numbered Criminal Code of the Russian Federation,“State Power, Public Service Interests”The crime of bribery regulated between 290-291.2 under the heading“ Crimes Against State Power and the Interests of the Civil Service and the Service in Local Self-government Bodies”has been examined. The historical development of the crime and current regulations in terms of Turkish and Russian criminal law, the way the crime is regulated in the law, its structure, elements and scope are examined comparatively in terms of both legal systems.In our study, bribery crime was examined in three separate sections. In the first part, general information about bribery crime, concepts related to crime and historical development of bribery crime are examined. In the second part, the elements of bribery crime, its qualities and the elements of illegality are explained. In the third chapter, the specific appearance forms of the crime, effective repentance affecting the penalty, the investigation and prosecution procedure of the crime and the sanction issues are examined in terms of Turkish law and Russian law. In the conclusion part, the structure, elements, differences and characteristics of bribery in Turkish and Russian law are evaluated as a whole.