An investigation about the role of customer relationship marketing in customer acquisition and customer retention
Müşteri ilişki pazarlamasının müşteri elde tutma ve müşteri kazanma üzerindeki rolü üzerine bir araştırma
- Tez No: 672422
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İyi bir pazarlama ekibi ve stratejisi olmadan herhangi bir şirket başarısız olmaya mahkumdur. Pazarda rekabetçi ve karlı kalabilmek için şirketler başarılı müşterileri çekmeli ve sürdürmelidir. Ortaklıklar için pazarlama, yeni müşteriler kazanmak yerine mevcut müşterileri korumaya ve geliştirmeye odaklanan stratejik bir yönelim olan bir iş felsefesidir. Bu araştırmanın amacı, müşteri kazanımı ve müşterileri elde tutmada pazarlama müşteri ilişkilerinin rolünü incelemektir. Araştırma bir ankete dayanıyor. Bu araştırma için çalışma örneği kozmetik müşterileri tarafından alınmıştır. Veri çalışmaları frekanslar, ortalamalar ve standart sapmalar kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca, iki değişkenli korelasyonlar ve çoklu regresyonlar çıkarımsal istatistiklerle kullanılır. Bu çalışmanın bulguları, tüketici pazarlama ilişkilerinin önemli olduğunu ve müşterilerin kazanılması ve elde tutulmasıyla güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca çalışma, güven, bağlılık, iletişim ve anlaşmazlıkları çözmenin müşterinin elde tutulması ve müşterinin kazanılması üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın pratik sonuçları, kuruluşların daha iyi bir müşteri tutma pazarlama planı oluşturması gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
Without a good marketing team and strategy, any company is bound to fail. To remain competitive and profitable in the market, companies should attract and maintain successful customers. Marketing for partnerships is a business philosophy, a strategic orientation that focuses on maintaining and developing existing customers instead of gaining new customers. The goal of this research is to examine the role of marketing customer relationships in customer acquisition and retention of customers. The research is based on a survey. For this research, the study sample was taken by cosmetics customers. Data studies have been performed using frequencies, means and standard deviations. Furthermore, bivariate correlations and multiple regressions are used with inferential statistics. The findings of this study show that consumer marketing relationships are significant and strongly associated with the acquisition and retention of customers. Furthermore, the study shows that trust, commitment, communication and conflict handling have an important effect on the customer's retention and customer's acquisition. The practical implications of this study are that organizations should build a better customer retention marketing plan.