Gabriel Faure'nin müziği ve 1. keman sonatı
Gabriel Faure's music and 1st violin sonata
  1. Tez No: 672429
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Faure vokal müzik ve oda müziği alanlarında önemli eserler veren gelişmekte olan çalgı müziğine yazmış olduğu sonatları ile büyük katkı sağlayan bir bestecidir. Fransız müzik ekolünün oluşmasına ve gelişmesine katkı sağlayan en önemli isimlerden biridir. Bu çalışmada ele alınan Faure'nin (op.13) 1. Keman sonatı, keman edebiyatının önemli eserlerinden biridir ve günümüzde de en çok çalınan keman sonatları arasında yer alır. Türkiye'de de sık sık seslendirilen sonat ile ilgili herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Çalışmanın ilk bölümünde Faure'nin kısaca hayatı ve müziği, ikinci bölümde 19.yüzyılda Fransa'daki müzik hareketleri ve çalgı müziğinin gelişimi, son bölümde de Faure'nin 1.Keman Sonatı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Faure created important works for vocal and chamber music and greatly contributed to the progressing instrumental music with his sonatas. He is one of the most important names who helped constituting and growing the French music school. The violin sonata No.1 of Faure (op.13) discussed in this study is one of the most important works of violin literature and is among the most played violin sonatas today. There hasn't been any research on this frequently played sonata in Turkey, yet. In the first part of the study, the brief biography and music of Faure, in the second part, the musical movements in France in the 19th century and development of instrument music, in the last part Faure's 1st Violin Sonata are examined.