1960-2021 Kıbrıs sorunu, çözüm önerileri ve iki devletli model
1960-2021 Cyprus problem, solution proposals and the two-state model
  1. Tez No: 672430
  2. Yazar: UĞUR ÖNBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNGÖR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra Türk ve Rum toplulukları arasında adada yaşanan sorunların neticesinde Türk halkı birçok zulümle karşılaşmıştır. Yaşanan zulmün önüne geçmek adına 1974'te icra edilen Barış Harekâtı sonrasında Kıbrıs sorunu farklı bir aşamaya evirilmiştir. Adada yaşanan sürece Birleşmiş Milletler de dâhil olarak Genel Sekreterler vasıtasıyla birçok çözüm önerileri sunmuştur. Bu çözüm önerileri federatif devlet temelli, aynı devlet çatısı altında iki toplumlu yapı kapsamında olmuştur. Ancak bu çabaların hepsi başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Kimi zaman silahlı çatışmalarla kimi zaman ise diplomatik anlaşmazlıklarla yaklaşık 50 yıldır uluslararası sistemin gündeminde yer alan bu soruna artık farklı bakış açılarıyla yaklaşmanın zamanı gelmiştir.
Özet (Çeviri)
After the establishment of the Republic of Cyprus, the Turkish people faced many cruelties as a result of the problems experienced on the island between the Turkish and Greek communities. After the Peace Operation in 1974 in order to prevent the persecution, the Cyprus problem has evolved into a different stage. He offered many solutions to the process on the island, including the United Nations, through the Secretary General. These solution proposals have been within the scope of federative state-based, bi-communal structure under the same state roof. However, all of these efforts have been unsuccessful. It is time to approach this problem, which has been on the agenda of the international system for nearly 50 years, sometimes with armed conflicts and sometimes with diplomatic conflicts, from different perspectives.