Geçiş sonrası Çin'in uluslararası ticarete entegrasyonu
Post-transition China's integration into international trade
- Tez No: 672431
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN BARBAROS KEMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Çin 1978 yılında ekonomik anlamda bir dönüşüm süreci başlatmıştır. Bu dönüşüm süreci kendi dinamikleri çerçevesinde ve herhangi bir özel stratejiye dayanmadan gerçekleşmiştir. Diğer geçiş ekonomilerinden farklı olarak Çin'de ekonomik anlamda bir serbestleşme yaşanırken bu durum siyasi anlamda bir serbestleşmeye dönüşmemiştir. Bugün hala ülkeyi tek parti olan Çin Komünist Partisi yönetmektedir. 1949-1978 yılları arasında merkezi planlamacı ekonomiyi benimseyen Çin 1978 yılından sonra serbest piyasa ekonomisine yönelik reformlar yapmıştır. Bu reformların sonuçları pek çok önemli makro ekonomik göstergeye olumlu olarak yansımıştır. Çin uzun yıllar boyunca yüksek büyüme oranları yakalamış buna ek olarak da ihracat, ithalat ve dış ticaret hacimlerinde dünyanın gelişmiş ülkeleri ile rekabet etmektedir. Yapılan reformlar ile Çin dünyanın fabrikası haline gelmiş ve pek çok önemli uluslararası yatırımcı için cazip bir ülke olmuştur. Başlangıçta ucuz işgücü sayesinde ülkeye gelen şirketlerden piyasa becerileri öğrenilerek ilerleyen dönemde Çin kendi ulusal markalarını yaratmıştır. Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne üyeliği ayrıca bir dönüm noktasıdır. Üyelikten sonra Çin'in dış ticaret hacmi hızla yükselmiş ve küresel ekonomiyle entegrasyon seviyesi artmıştır. Günümüz dünyasında ekonomik ilişkiler ile siyasi ilişkiler bir bütünlük arz etmektedir. Çin bu hususa dikkat ederek uluslararası aktörlerle olan karşılıklı ve çok taraflı ilişkilerine önem vermiştir. Tüm bunlar bir bütün olarak değerlendirildiğinde Çin'in 1978 sonrasında uluslararası ticarette başarılı bir şekilde entegre olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
China started a process of economic transformation in 1978. This transformation process took place within the framework of its own dynamics and without relying on any specific strategy. Unlike other transition economies, while there is an economic liberalization in China, this situation has not turned into a political liberalization. The only party, the Chinese Communist Party, still rules the country today. Adopting central planning economy between 1949-1978, China made reforms for free market economy after 1978. The results of these reforms reflected positively on many important macroeconomic indicators. China has achieved high growth rates for many years, in addition to competing with the developed countries of the world in export, import and foreign trade volumes. With the reforms made, China has become the factory of the world and has become an attractive country for many important international investors. In the beginning, thanks to the cheap labor, China created its own national brands by learning market skills from the companies that came to the country. China's membership in the World Trade Organization is also a turning point. After membership, China's foreign trade volume soared and the level of integration with the global economy increased. In today's world, economic relations and political relations present an integrity. By paying attention to this issue, China has given importance to its mutual and multilateral relations with international actors. When all these are evaluated as a whole, it has been seen that China has successfully integrated international trade after 1978.