Türkiye'de zaman-değişen döviz kuru fiyat geçişkenliği: Bir DCC-GARCH analizi
Time varying exhange rate pass-throguh in Turkey: A DCC GARCH analysis
- Tez No: 672432
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Literatürde, Döviz kuru geçişkenliği(ERPT) hakkında yapılmış olan birçok çalışma bukunmaktadır. Ancak bunlar sadece doğrusal yapısına odaklanmış ve belirli analizlerle sınırlı kalmışlardır.Ancak ülkelerin enflasyon deneyimleri ve politikaları değiştikçe döviz kuru geçişkenliğinin zamana bağlı değişen yapısı da incelenmeye başlanmıştır. Bundan dolayı çalışmada, Türkiyenin 1990-2019 yılları arasında ERPT seviyesi DCC-GARCH analizi kullanılarak ölçülmüştür. Çalışma sonucunda Türkiye de zamana bağlı ve değişen ERPT'ye ulaşılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Many studies in the literature examine the pass-through effect of exchange rate on inflation both specifically for Turkey and varying countries. In the majority of studies, linear ERPT value was measured using mostly VAR analysis. But as countries' inflation experiences and inflation policies changed, the study of the time-dependent ERPT structure began to attract attention. However, studies that examine the time-varying structure of ERPT, which is also the basis of this study, are more limited, and existing studies have also been applied using only certain models. There are also some studies applied for the Turkish economy in the case of nonlinear or time-varying ERPT. The main objective of this study is to evaluate time varying ERPT in the Turkish economy with DCC-GARCH analysis.