Artificial neural network based thermal modeling for underground cables
Yeraltı kabloları için yapay sinir ağı tabanlı termal modelleme
  1. Tez No: 672437
  2. Yazar: ABDULLAH AHMED HASAN AL-DULAIMI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. AHMET ALTUNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Soyut yeraltı kabloları büyük şehirlerde yaygın olarak kullanılmıştır. Bu, kötü hava koşullarından kaynaklanan görsel etki ve rahatsızlıkları en aza indirir. Ayrıca, yeraltı kablonun ısısı, yeraltı kablonun performansı ve etkinliğinde etkili bir unsurdur. yeraltı kablosundaki termalin öngörülmesi, toprak direnci, yalıtkan direnci, toprak yüzeyinin kablo derinliği ve ortam sıcaklığı gibi birçok parametrenin etkisi altında bulmak zordur. Bu tez çalışmasında, yeraltı kablo sınıflandırmasının hesaplanması, kablo tesisatı tasarımında ve kabloların kurulumunda en önemli kısımdır. Bu araştırma aynı zamanda 33 KV yeraltı kablo derecelendirme modelini geliştirmek ve tahmin etmek için yapay bir sinir ağı (YSA) kullandı. Önerilen sistem MATLAB yazılımı kullanılarak yapılmıştır. YSA tabanlı yeraltı kablo derecelendirmesine, yeraltı kablo derecelendirmesine yönelik en iyi performans ve tahmin verilmiş olur. çünkü topraklama kabloları her zaman, modellemenin ve.
Özet (Çeviri)
Underground cables were widely used in major cities. This is because ground cables provide the benefits of minimizing visual impact and disturbances caused by bad weather conditions. Moreover, the thermal of underground cable is a effected element in the performance and effectiveness of underground cable. However, modeling and prediction of the thermal in underground cable is difficult finding under effect many parameters such as soil resistivity, insulator resistivity, cable depth of ground surface and ambient temperature. In this thesis, Calculation of underground cable classification is the most important part in the design of cable installation and installation of cables. This research also used an artificial neural network (ANN) to develop and prediction for 33 KV underground cable ratings model. The proposed system is built by using MATLAB software. The ANN-based underground cable rating is achieved best performance and predication for underground cable rating.