Visible light communication system using 8x1 WDM
8x1 WDM kullanılarak görünür ışık iletişim sistemi
- Tez No: 672438
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Görünür aydınlatma (VLC), sinyali taşıyıcı olarak görünür ışık kullanarak ileten kablosuz bir teknolojidir. Beyaz ışık kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere üç temel renk gösterir. Bu renkler çok renklidir ve çeşitli dalga boylarında karşılık gelen renkleri tarafından çalıştırılır. Çeşitli bilgi sinyalleri LED'leri düzenler ve Dalgaboyu Çoğullama Bölümü (WDM) tarafından tek bir optik çoklanmış veri akışına dönüştürülür. Bu optik veri akışı, alıcı taraftaki renk filtreleriyle farklı renklere veya dalga boylarına bölünür ve daha sonra görüntü sensörleri ile şifresi çözülür. WDM bilgisi nedeniyle, paralel perspektiften daha yüksek veri hızı elde edilebilir. Bu belgede OptiSystem yazılımı 8x1 WDM tabanlı bir VLC şeması göstermektedir. Ulaşılabilen bilgi hızı, 3x10-8 Bit Hata Oranına (BER) sahip 100 Mbps'ye kadar.
Özet (Çeviri)
Visible lighting (VLC) is a wireless technology which transmits the signal by using visible light as a carrier. The white light shows three basic colors, red, green and blue. These colors are multi-colored and are operated by their corresponding colors at various wavelengths. Various information signals regulate LEDs and are transformed into a single optical multiplexed data stream by the Wavelength Multiplexing Division (WDM). This optical data stream is divided into different colors or wavelengths with color filters in the receiving side and is then decrypted with the image sensors. Due to the WDM information, the greater data rate can be obtained parallel perspective. In this document, the OptiSystem software shows an 8x1 WDM based VLC scheme. The information rate achievable is up to 100 Mbps, which has a 3x10-8 Bit Error Rate (BER).