Etkileşimli kitap okuma programının okul öncesi dönem çocuklarının problem çözme becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of shared book reading program on preschool children's problem solving skills
- Tez No: 672436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU HASİBE TANJU ASLIŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı etkileşimli kitap okuma programının 60-72 aylık çocukların problem çözme becerilerine etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını İstanbul İli Esenler İlçesinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet veren Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu anasınıfına devam eden toplam 18 çocuk oluşturmuştur. Deney ve kontrol gruplarının her birinde 9'ar çocuk yer almıştır. Araştırma sürecinde deney grubuyla gerçekleştirilen ve 8 hafta süreyle uygulanan Etkileşimli Kitap Okuma Programında kullanılan kitaplar ve etkinlikler, uzman görüşlerine başvurularak ve çocukların gelişim özellikleri göz önüne alınarak seçilmiştir. Programda 8 adet kitaba yer verilmiş, her kitap ikişer kez okunacak şekilde toplam 16 oturum planlanmış ve uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Oğuz ve Köksal-Akyol (2015) tarafından geliştirilen 'Problem Çözme Becerisi Ölçeği' ile araştırmacı tarafından alan yazında yer alan benzer araştırmalar incelenerek oluşturulan 'Demografik Form' kullanılmıştır. Uygulamanın öncesinde ve sonrasında deney ve kontrol gruplarına ön test ve son test uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, etkileşimli kitap okuma programının deney grubuna dahil edilen çocukların problem çözme becerilerinin gelişiminde etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, problem çözme beceri puanlarının demografik değişkenler açısından istatistiksel anlamda farklılaşmadığı saptanmıştır. Bu sonuçlar ışığında, etkileşimli kitap okuma programının farklı sınıf düzeylerindeki öğrencilerin problem çözme becerilerine etkisinin incelendiği çalışmaların yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of dialogic reading program on problem solving skills of 60–72-month-old children. For this purpose, an experimental design with pretest-posttest control group was used. The participants of the study consisted of 18 children attending kindergarten in Mareşal Fevzi Çakmak Primary School, serves for Ministry of Education in Esenler District of Istanbul Province. There were nine children in each of the experimental and control groups. During the research, the books and activities used in the dialogic reading program, which was carried out with the experimental group and applied for 8 weeks, were selected by referring to expert opinions and considering the developmental characteristics of the children. Eight books were planned and implemented in 16 sessions, with each book to be read twice. 'Problem Solving Skills Scale' developed by Oğuz and Köksal-Akyol (2015), and 'Demographic Form' were used as data collection tool. A pre-test and post-test were implemented in the week before and after the treatment. As a result of the research, it was determined that the dialogic book reading program was effective in the development of children's problem-solving skills in the treatment group. In addition, it was observed that the problem-solving skill scores did not differ statistically in terms of demographic variables. In the light of these results, it can be suggested to conduct studies examining the effect of the interactive book reading program on the problem-solving skills of students at different grade levels.