Comparative study of privacy-preserving techniques in federated learning
Federasyonel öğrenimde gizliliği koruyan tekniklerin karşılaştırmalı çalışması
- Tez No: 964991
- Danışmanlar: Assoc. Prof. OKAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Federated Learning (FL), ham verileri paylaşmadan dağıtılmış cihazlar veya organizasyonlar arasında işbirlikçi model eğitimi sağlayan yeni bir merkeziyetsiz makine öğrenimi paradigmasıdır.Bu yaklaşım, veri gizliliği ve düzenleyici uyumun son derece önemli olduğu sağlık hizmetleri, finans ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi alanlarda özellikle kritik öneme sahiptir.FL, yerel cihazların modelleri bağımsız olarak eğitmesine ve yalnızca model güncellemelerini merkezi bir sunucuya birleştirme için göndermesine olanak tanır, böylece veri gizliliği korunur.Bu çalışma, Federated Averaging (FedAvg) dahil olmak üzere FL'nin mimarisini ve temel algoritmalarını inceler ve model doğruluğu, hesaplama yükü ve gizlilik dengeleri açısından Differential Privacy (DP), Secure Aggregation (SecAgg) ve Gradient Clipping (GC) gibi gizliliği koruma tekniklerini değerlendirir.MNIST veri setini kullanarak yapılan simüle edilmiş deneyler, 0'dan 9'a kadar olan el yazısı rakamlarının 70.000 gri tonlamalı görüntüsünden oluşan ve boyutu 28x28 piksel olan görüntüleri içermektedir, çalışma bu gizlilik yöntemleri arasındaki performans dengelemelerini karşılaştırmaktadır.Sonuçlar, temel FL ve simüle edilmiş SecAgg yapılandırmalarının yüksek doğruluk (~%96,97) sağlarken, DP ve GC entegrasyonunun mütevazıdan önemli performans düşüşlerine yol açtığını, bu durumun gizlilik ve model faydası arasında bir denge olduğunu göstermektedir.Ayrıca, çalışma FL'deki zorlukları, veri heterojenliği, iletişim verimliliği ve standartlaştırılmış etik çerçevelerin eksikliği dahil olmak üzere belirlemektedir.Model dayanıklılığını ve uyumunu artırmak için uyarlanabilir toplama stratejilerine ve sağlam gizlilik mekanizmalarına olan ihtiyacın altını çizer.Gelecek yönleri, daha iyi genelleme ve yanıt verebilirlik için FL'yi meta-öğrenme ve çoklu görev öğrenimi ile birleştiren Federated X Learning'i içermektedir.Genel olarak, FL, dağıtık öğrenmeye dönüşümcü ve gizliliği koruyan bir çözüm sunar, bu da veri koruma ve sistem performansı arasında dikkatli bir denge gerektirir.
Özet (Çeviri)
Federated Learning (FL) is an emerging decentralized machine learning paradigm that enables collaborative model training across distributed devices or organizations without sharing raw data. This approach is particularly crucial in domains where data privacy and regulatory compliance are paramount, such as healthcare, finance, and the Internet of Things. FL allows local devices to train models independently and send only model updates to a central server for aggregation, preserving data confidentiality. This study explores the architecture and core algorithms of FL, including Federated Averag¬ing, and evaluates privacy-preserving techniques such as Differential Privacy, Secure Aggregation, and Gradient Clipping in terms of model accuracy, computational overhead and privacy trade-offs. Through simulated experiments using the MNIST dataset which consists of 70,000 grayscale images of handwritten digits from 0 to 9 and of size 28x28 pixels, the study compares the performance trade-offs across these privacy methods. Results indicate that while baseline FL and simulated SecAgg configurations maintain high accuracy (~96.97%), the integration of DP and GC introduces modest to significant performance declines, reflecting a trade-off between privacy and model utility. Moreover, the study identifies challenges in FL, including data heterogeneity, communication efficiency, and the lack of standardized ethical frameworks. It emphasizes the need for adaptive aggregation strategies and robust privacy mechanisms to enhance model robustness and compliance. Future directions include Federated X Learning, combining FL with meta-learning and multitask learning for better generalization and responsiveness. Overall, FL offers a transformative and privacy-preserving solution to distributed learning, requiring careful balancing between data protection and system performance.