Sporda siber güvenliğin önemi
The importance of cyber security in sports
- Tez No: 828991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİTTİN BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Spor, Science and Technology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Spor, ülkeleri birleştiren en büyük organizasyon faaliyetleri bütünüdür. Ancak bu organizasyonların başarılı ve etkili olmasında temel olarak seyirci ve sporcuların güvenliği ön plana çıkmaktadır. Ülkelerin sağladığı güvenlik ölçüsünde değerlendirilen faaliyet raporu güvenliğin ne derece etkin rol oynadığını göstermektedir. Gündemiz hayatıda en önemli noktalarından biride, spor organizasyonları, alanların veya ofis işlevlerinin giderek artan bir şekilde mekânlardaki güvenlik sistemlerini yönetmek için bilgi teknolojilerine güveniyor olmasıdır. Bilgi teknolojilerin etkisinde gerçekleşen siber saldırıların çok çeşitli etkileri olabilir; multi-milyon pound dolandırıcılıktan hassas kişisel verilerin kaybına kadar. Siber güvenlik, kişisel verileri veri tabanlarında tutan kulüplerinden, büyük uluslararası spor etkinliklerine ev sahipliği yapanlara ve bunlara katılan ulusal kuruluşlara kadar spor organizasyonları ve spor alanlarında çalışan kuruluşlar için giderek artan bir önem kazanmaktadır. Bu konuda herhangi bir zafiyet veya saldırı, bilgi teknolojileri veya teknolojiye erişimin kaybedilmesi, spor organizasyonları üzerinde veri ihlallerine, dolandırıcılık amaçlı fon kaybına ve spor alanında etkinlik veya sunumunun aksamasına neden olan önemli bir etkiye sahip olabilir. Spor sektöründe siber güvenliğin iyileştirilmesi kritik öneme sahiptir. Araştırmanın sonucunda spor alanında siber güvenliğin önemini araştırmak, ülkemizin içinde bulunduğu özel ve stratejik durumundan dolayı daha sonra düzenlenecek yarış organizasyonların güvenliğinde önemli bir rol oynamak ve bu organizasyonlarda güvenlik önlemlerine kaynak oluşturmak, spor alanında bilişim konusunda güvenlikle ilgili riskler neler, tehditler neler, bu konuda oluşturulması gereken politika ve stratejiler neler ve spor bilimlerinde yeni olan bu alana literatür açısından katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Sport is the largest organizational activity that unites countries.However, the safety of the spectators and athletes comes to the fore as the basis for the success and effectiveness of these organizations.The annual report, which is evaluated in terms of the security provided by the countries, shows how effectively security plays a role.One of the most important aspects in our day-to-day life is that sports organizations, spaces or office functions are increasingly relying on information technologies to manage security systems in spaces.Cyber attacks under the influence of information technologies can have a wide variety of effects; from multi-million pound fraud to the loss of sensitive personal data.Cybersecurity is becoming increasingly important to sports organizations and organizations working in the field of sports, from clubs that keep personal data in their databases to those that host major international sporting events and national organizations that participate in them.Any vulnerability or attack in this regard, information technology or loss of access to technology can have a significant impact on sports organizations causing data breaches, fraudulent loss of funds, and disruption of sports activity or presentation.Improving cybersecurity in the sports industry is critical. As a result of the research, to investigate the importance of cyber security in the field of sports, to play an important role in the security of the race organizations to be held later due to the special and strategic situation in our country and to create resources for security measures in these organizations, what are the risks related to security in informatics in the field of sports, what are the threats, and how to create them. What are the necessary policies and strategies and it aims to contribute to this field, which is new in sports sciences, in terms of literature