31 Mart 2019 İstanbul yerel seçiminin yinelenmesinin medya köşe yazılarında sunumu
Presentation of the renewal of the 31 March 2019 Istanbul local elections in media columns
- Tez No: 672509
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ULUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, 31 Mart 2019 İstanbul yerel seçiminin yinelenmesinin medya köşe yazılarında sunumu incelenmiştir. Bu bağlamda, 31 Mart 2019 Pazar günü yapılan yerel seçimlerin İstanbul'da yinelenme kararı alınmasının ardından, 01 Temmuz 2019'a kadar geçen sürenin karşıt görüşlü iki gazetenin köşe yazıları incelenmiştir. Araştırmada, gazetelerin seçiminde eleştirel söylemi ve 193,309'luk tirajı bakımından Sabah Gazetesi, liberal yaklaşımı nedeni ve 37,412'lik tirajıyla Cumhuriyet Gazetesi seçilerek araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada içerik çözümlemesi yöntemlerine göre veriler toplanmıştır. Araştırma neticesinde Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik veriler incelendiğinde çoğunlukla eleştirel bir yaklaşımın olduğu görülmüştür. Cumhuriyet gazetesi köşe yazarlarının ayrıca İmamoğlu'nun kazanmasındaki olumlu etmenlerden de bahsettiği belirlenmiştir. Sabah Gazetesi'ne yönelik içerik analizi tablosu incelendiğinde çoğunlukla eleştirel ve yoruma dayalı bir yaklaşımın olduğu belirlenmiştir. Sabah gazetesi yazarlarının tekrarlanan seçim öncesi yazılarının çok daha sert ve eleştirel olduğu, seçim sonrasında ise AK Parti'ye yönelik yorumların ağır bastığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the presentation of the renewal of the 31 March 2019 Istanbul local elections in media columns was examined. In this context, following the decision to renew the local elections held on Sunday, March 31, 2019 in Istanbul, the columns of two opposing newspapers during the period until 01 July 2019 were examined Sabah Newspaper chosen for this study because of its critical discourse and for its 193,309 circulation,and Cumhuriyet Newspaper were included in the study with a circulation of 37,412 due to its liberal approach to generate opposition. In the research, data were collected according to content analysis methods. As a result of the research, when the data on Cumhuriyet Newspaper were examined, it was seen that there was mostly a critical approach. It was determined that Cumhuriyet newspaper columnists also talked about the positive factors in Imamoglu's winning. When the content analysis table for Sabah Newspaper is examined, it is determined that there is mostly a critical and interpretive approach. It was observed that the articles of the Sabah newspaper writers before the renewed election were much harsher and critical, and comments on the AK Party were dominant after the election.