Hilmi Ziya Ülken'in Aşk Ahlâkı ile Nurettin Topçu'nun İsyan Ahlâkı'nın karşılaştırılması
Compariosan between love morality of Hilmi Ziya Ülken and rebellion morality of Nurettin Topçu
- Tez No: 672510
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN HEMŞİNLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
İnsanın olduğu her yerde varlığını koruyan ahlâk, geçmişten beri tartışmalara konu olmuş ve gerek filozoflar, düşünürler gerekse de din adamları, neden ahlâklı olunması gerektiği ile ilgili fikirlerini paylaşmış ve bazı ahlâkî sistemler geliştirmişlerdir. Bu çalışma ise benzer bir kaygıyla aynı dönemde yaşamış olan Hilmi Ziya Ülken ve Nurettin Topçu'nun ahlâk görüşlerini incelemektedir. Ülken ve Topçu, kendilerinden önceki ahlâkî sistemlere eleştiri getirerek kendi ahlâkî sistemlerini kurmuşlardır. Ahlâkı mertebelere ayıran Ülken, dört mertebeden oluşan bu sistemde kişinin mertebeleri aşarak Aşk Ahlâkına ulaşılabileceğini savunurken, Topçu da insanın kendisini esir eden haz, dayanışma ve hâkimiyet güçlerine karşı gelerek İsyan Ahlâkına ulaşılabileceğini savunmaktadır. Ülken'in kaleme almış olduğu Aşk Ahlâkı ile Topçu'nun doktora tezi olarak sunmuş olduğu İsyan Ahlâkı eserleri ana kaynak olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Aşk Ahlâkı ve İsyan Ahlâkı'nın temel hatlarını çizdikten ve sistemleri genel olarak tanıttıktan sonra karşılaştırmasını yapmaktır.
Özet (Çeviri)
From past to present, morality that preserves its existence wherever people exist has been the subject of debate, and also philosophers, thinkers, and religious men shared their opinions on why people should be moral and they established moral systems. This work is examining the moral ideas of Hilmi Ziya Ülken and Nurettin Topçu who lived in the same period with a similar concern. Ülken and Topçu set up their moral systems by criticizing the moral systems that preceded them. Ülken, who divides morality into four stages advocated that people can reach love morality by exceeding these stages and Topçu advocates that individuals can reach rebellion morality by being opposed to delight that enslaves people, solidarity, and powers of dominance. In this work, Ülken's Love Morality book and Topçu's doctoral thesis has been used as the main sources. The aim of this thesis work is to draw the baseline of Love and Rebellion Morality, introducing the systems in general, and then compare these two morality systems.