Ernest Bloch'un viyola eserlerinde Yahudiliğin ve Yahudi müziğinin yansıması
The reflection of Judaism and Jewish music on viola works of Ernest Bloch
  1. Tez No: 672520
  2. Yazar: BİLGÜTAY KAAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. BURCU EVREN YAZICI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Viola Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, 20. yy'ın en önemli müzik insanlarından sayılan İsviçre asıllı Amerikan besteci Ernest Bloch'un Viyola Eserlerinde, Yahudiliğin ve Yahudi Müziğinin yansıması incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, Yahudi müzik tarihi hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, E. Bloch'un yaşamı ve eserleri yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise, bestecinin Yahudi kimliğine sahip çıkıp, Yahudi toplumuna ait melodileri kendi müzikal süzgecinden geçirerek, evrensel estetiğin beğenisine sunduğu viyola eserleri ele alınmış, eserlerin din ile bağlantısı incelenmiştir. Eserlerin kökenlerinin anlaşılması ve kavranması, bestecinin müzikal kimliğinin ve müzik dilinin kavranması, bestecinin Yahudi temalı viyola eserlerinde kullandığı dini temaların kaynağının anlaşılması, bu çalışmanın temel amacını oluşturur. Bu araştırmanın aynı zamanda müzisyenlere ve eğitmenlere yol gösterici olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, religious viola works of Ernest Bloch who was one of the most important musicians of 20th century as a Swiss-American composer, are going to be analyzed. The first part of study includes Jewish music history. Second part of the study consists the life of E. Bloch and his works. Third part of the study includes composer's works that he created by protecting his Jewish identity, adding his musical creativity to the melodies of the society and presented them to the taste of universal aesthetics. Understanding and comprehending the origins of the works, understanding musical identity and musical language of the composer, comprehending the source of religious themes which were used in the Jewish themed viola works of the composer, form the basic purpose of this study. This thesis is also aimed that this study will be a guide for musicians and educators.