Ortaöğretim kurumları ortak sınav çizelgeleme problemine sezgisel algoritmalarla çözüm yaklaşımı
The solution approach to the common exam timetabling problem of secondary education institutions with heuristic
  1. Tez No: 672528
  2. Yazar: SEVAL VATANSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSAL ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ortaöğretim kurumlarında gerçekleştirilen ortak sınavlar için kapsamlı bir sınav çizelgesi hazırlanması gerekmektedir. Sınavların zaman ve yer olarak planlanması, gözetmen görevlendirmelerinin yapılması ve sınav oturum planlarının hazırlanması bu kapsam içerisindedir. Bu çizelgelerin insan çabası ile hazırlanması oldukça zahmetli ve zaman alıcıdır. Bu tez çalışmasında amaç; ortak sınav çizelgeleme probleminin tüm aşamalarına çözüm olacak sınav çizelgeleme yazılımını (GENÇİZ) geliştirmektir. Özellikle uygun sınav oturum planlarının hazırlanması ortaöğretimde ölçme ve değerlendirme sürecinin doğru ve güvenli işleyişi açısından oldukça önemlidir. Çalışmada hızlı ve kolay bir şekilde uygun oturum planları hazırlamak için genetik algoritma ve yapay bağışıklık sistemi kullanılarak iki farklı sezgisel çözüm yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntemler, yapılan deneylerle karşılaştırmalı olarak incelenmiş, bulgular grafik ve tablolarla verilmiştir. Genetik algoritma ile daha kısa sürelerde daha iyi oturum planları elde edilmiştir. Bu sebeple GENÇİZ yazılımında oturum planlarının hazırlanması aşamasında genetik algoritma uygulanan yöntem kullanılmıştır. Yazılım ile farklı sınav sayıları, farklı sınav tarihleri, farklı sınıf yapıları ve farklı öğrenci sayılarıyla pek çok sınav senaryosu denenmiş ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is necessary to prepare exam timetabling for common exams performed in secondary education institutions. It includes the planning of exam place and time schedules, supervisors' assignment, and the preparation of exam session plans. It is difficult to prepare this timetabling by human afford. The purpose of this thesis study is to develop exam timetabling software (GENÇİZ) for common exams timetabling problems. It is crucial and necessary to prepare appropriate common exam session plans in secondary education institutions in terms of measurement and the evaluation of process reliability. It is applied two heuristic methods that are genetic algorithm and artificial immune system for the preparation of exam session plans quickly and easy. This method is examined comparatively with the experiments and findings are represented in tables and graphs. It is obtained better results with genetic algorithm. Therefore, genetic algorithm is utilized in developing software named as GENÇİZ. It is tried with different scenarios that include different exams number, exams date, class structures and students' number and it is obtained successful results.