Akut soğuk iskemi süresinin testiküler doku üzerine etkisi
The effect of acute cold ischemia duration on testicular tissue
  1. Tez No: 672527
  2. Yazar: MUSTAFA KESTEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DELİKTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER AKARKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Testis tümörleri 20-40 yaş arası erkeklerde en sık görülen kanserler arasında yer almaktadır. Biz çalışmamızda son dönemde artan oranda uygulanmakta olan parsiyel orşiektomide soğuk iskemi süresini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 30 adet wistar albino erkek rat gelişi güzel 4 gruba ayrıldı. Tüm gruplarda her iki testis buz kalıpları ile işlem boyunca soğutuldu. Sham grubuna (Grup I, n=6) bilateral orşiektomi işlemi yapıldı. Diğer ratların her iki testisleri de klemplenerek iskemi oluşturuldu. Grup II (n=8) deki ratların klempleri 10. dakikada, Grup III (n=8) deki ratların klempleri 20. dakikada ve Grup IV (n=8) deki ratların klempleri 30. dakikada açılarak 1 saat süreyle reperfüzyon sağlandıktan sonra bilateral orşiektomi yapıldı. Gruplarda testis dokusunda meydana gelen biyokimyasal ve histopatolojik değişiklikler karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar karşılaştırıldığında malondialdehit (MDA) ve superoksit dismutaz (SOD) seviyelerinde anlamlı değişiklikler izlenmedi. Tümör nekrozis faktör alfa (TNF-α) ve Interlökin-6 (IL-6) seviyelerinde iskemi süresi uzadıkça belirgin artışın olduğu görüldü. İskemi süresi uzadıkça Grup II, Grup III ve Grup IV de Grup I'e göre total antioksidan status (TAS) seviyesinin azaldığı, total oksidan status (TOS) seviyesinin yükseldiği ve buna bağlı olarak da oksidatif stres indeksi (OSİ)'de artış olduğu görüldü. Histopatolojik incelemede, gruplar karşılaştırıldığında iskemi/reperfüzyon (I/R) gruplarında iskemi süresi uzadıkça tübül çaplarının azaldığı görüldü (p= 0,000). Sonuç: Parsiyel orşiektomi operasyonu esnasında kalan testis dokusunda gelişecek olan iskemi/reperfüzyon hasarının azaltılabilmesi için spermatik kord klemp(iskemi) süresinin 20 dakika ile sınırlandırılmasının uygun olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Object: Testicular cancer is the most common cancer in men between the ages of 20-40. We aimed to determine the optimal duration of cold ischemia in partial orchiectomy, which has been increasingly applied in appropriate cases with testicular tumors. Materials and Methods: Thirty Wistar albino male rats divided into 4 groups. Both testicles in all groups were cooled with ice molds. An immediate, bilateral orchiectomy was performed in the sham group after the cooling period (Group I). Ischemia was induced by clamping both testicles of other rats. The clamps of the rats in Group II, Group III, and Group IV were opened at the 10th, 20th and 30th minutes, respectively. After a reperfusion period of 1 hour, both testicles were excised. The changes in biochemical and histopathological parameters between the groups were compared. Results: There was no difference in the median levels of malondialdehyde (MDA) and superoxide dismutase (SOD) between groups. A significant increase was observed in the median levels of the tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) and Interleukin-6 (IL-6) with increasing ischemia duration. As the ischemia duration increased, the median total antioxidant status (TAS) level decreased but the median total oxidant status (TOS) and oxidative stress index (OSI) levels increased in Group II, Group III, and Group IV compared to Group I. The median tubule diameter of the ischemia/reperfusion groups decreased as the ischemia duration increased in comparison to the sham group (p=0.000). Conclusion: We recommend limiting the spermatic cord clamp (ischemia) duration with 20 minutes to reduce the ischemia/reperfusion damage that will develop in the remaining testicular tissue during the partial orchiectomy operation.