Robot path planning by area segmentation using the fuzzy c-means algorithm and particle swarm optimization
Alanlara göre robot yolu planlamasıbulanık c-ortamlarını kullanarak segmentasyonalgoritma ve partikül sürüoptimizasyon
  1. Tez No: 672548
  2. Yazar: ABDULRAHMAN TAREQ ALI AL KHAYYAT
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Mobil robotik, insanlardan dolayı erişilemeyen ortamları keşfetmek için değerli bir araçtır. uzaklık, maliyet veya tehlike ve hoş olmayan veya zahmetli görevleri yerine getirmek için. Nispeten yeni alan, yakın zamana kadar deneyseldi, ancak tatmin edici gerçek sorunlara zaten uygulanıyor sonuç. Bu çalışmada temel amacı planlamak olan bir sistem tasarladık ve uyguladık. Bu mobil robot için yörüngeler. Bu çalışmanın temel amacı, donanım maliyetini düşürmektir. robotun bulabileceği ortamı simüle etmek için 3 boyutlu tasarım kullanarak uygulama en uygun yol, robot kameranın görüntüsünü kümelemek için bulanık C-ortalamalı algoritmayı kullanıyoruz ve hangi yoldan gidileceğine karar vermek için gri kurt optimizasyon algoritması.
Özet (Çeviri)
Mobile robotics is a valuable tool for exploring environments inaccessible to humans due to their remoteness, cost or danger, and for performing unpleasant or laborious tasks. It is a relatively new field, until recently experimental, but it is already being applied to real problems with satisfactory result. In this work we have designed and implemented a system whose main purpose is to plan trajectories for this mobile robot. The main goal of this work is to decrease the cost of hardware implementation by using 3d design to simulate and environment which the robot can find the optimal path in it, we use the fuzzy C-means algorithm to cluster the image of the robot camera and the gray wolf optimization algorithm to decide which path to take.