Robot path planning with avoiding obstacles in know environment using area segments and obstacle classification
  1. Tez No: 800826
  2. Yazar: ABDULRAHMAN ABDULWAHAB KAML
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Günümüzde robotik, manipülatif robotların ticari ve endüstriyel faaliyetlerde manevra yapmak veya çeşitli ürünlere sahip olmak için kullanıldığı otomatik üretim sistemlerinde modern ortama entegre edilmiştir. Öte yandan, mobil robotların engellerden kaçınma, çizgi izleyiciler ve mobil kaşifler gibi başka çalışma yöntemleri vardır; Bu robotlar, araştırma yöntemlerinde kullanıldıkları için işletim sistemlerindeki yüksek karmaşıklık nedeniyle daha fazla talep görmeleri gerekmektedir. Bu nedenle, RGB-D görüntülerinde engellerin bir öznitelik çıkarma ve sınıflandırma algoritması DNN'yi dağıtarak, temel amacı bilinen ortamlardaki engelleri tespit etmek ve önlemek olan bir görüş sistemi öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Robotics today are integrated into the modern environment in automated production systems where manipulative robots are used in commercial and industrial activities to maneuver or have a variety of products available. On the other hand, mobile robots have other methods of operation such as obstacle avoidance, line trackers, and mobile explorers; These robots are required to have a greater demand due to their high complexity in their operating system since they are used in research methods. For this reason, we propose a vision system whose main purpose is to detect and avoid obstaclescle in know environments by deploying a feature extraction and classification algorithm DNN of obstacles in RGB-D images.