Manisa huzurevinde kalan yaşlıların beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the nutritional status of the elderly living in manisa nursing home
- Tez No: 672572
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN CENGİZ ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Manisa'da huzurevinde kalan yaşlıların malnütrisyon sıklığını belirlemek ve beslenme durumunu etkileyen faktörleri açıklamaktır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel bir çalışma yapılmıştır. Manisa merkezde bulunan Manisa Belediyesi Muammer Cider Huzurevi, Manisa Huzurevi Vakfı ve Manisa Salihli Özel Lidya Sardes Bakım ve Rehabilitasyon merkezinde kalan 82 yaşlı birey üzerinde çalışma yapılmıştır. Araştırmanın verileri oluşturulan anket formu aracılığıyla, yüz yüze görüşülerek toplanmıştır Anket formu bireylerin sosyo-demografik özellikleri, sağlık durumları, antropometrik ölçümleri, beslenme alışkanlıklarını sorgulayan sorular içermektedir. Bireyler Mini Beslenme Değerlendirme (MNA) testi, KATZ Günlük Yaşam Aktiviteleri ölçeği, kırılganlık ölçeği ve geriatrik depresyon ölçeği kısa formuyla değerlendirilerek veriler toplanmıştır. Veriler; ortalama, standart sapma, ve frekanstan oluşan tanımlayıcı istatistikler, kategorik değişkenler için ki-kare testi ve çok değişkenli analizler için lojistik regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan yaşlıların %61'ini erkek, %39'unu kadındır. Katılımcıların yaşları ortalamalası; 74.95±8.27'dir. Bireylerin %52,4' ünde beslenme sorunu yoktur, %46.3'ü malnütrisyon açısından riskli, %1,2' sinde ise malnütrisyon bulunmaktadır. Kadınların %46.9'u, erkeklerin %48,0'ı malnütrisyon açısından risklidir. Sosyodemografik özellikler ile malnütrisyon arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Hipertansiyon, nörolojik hastalık varlığı, son üç ayda kendini yorgun hissetme durumu, acile başvurma sayısı ve depresyonun malnütrisyon ile ilişkisinde anlamlı fark vardır. Katz göre bağımlı veya kısmen bağımlı bireylerin %64,0'ünde malnütrisyon riski varken, bağımsız bireylerde bu oran %40,4'tür.
Özet (Çeviri)
Objective: It is to determine the frequency of malnutrition of elderly people staying in a nursing home in Manisa and to explain the factors affecting their nutritional status. Materials and Methods: This research is a cross-sectional study.Studies were conducted on 82 elderly individuals staying in Manisa Municipality Muammer Cider Nursing Home, Manisa Huzurevi Vakfı and Manisa Salihli Private Lidya Sardes Care and Rehabilitation Center located in the center of Manisa. The data of the research was collected through face-to-face interviews with a questionnaire. The questionnaire includes questions the socio-demographic characteristics, health conditions, anthropometric measurements, and nutritional habits of the individuals. The data were collected by evaluating individuals with Mini Nutrition Assessment (MNA) test, KATZ Daily Living Activities scale, vulnerability scale and geriatric depression scale short form. During the data analysis process of the study means, standart deviations, frequencies were prepared a descriptive statistics and Chi-square test for categorical variables and logistic regression analysis were used. Findings: Among the participating elderly in study 61% were male, 39% were females. The mean age of the participant was 74.95±8.27. 52.4% of individuals were in normal nutritional status, 46.3% were at risk for malnutrition and 1.2% were malnourished. 46.9% of women and 48.0% of men are risky in terms of malnutrition. There was no significant relationship between sociodemographic characteristics and malnutrition. There is a significant difference in the relationship between hypertension, neurological disease, feeling tired in the last three months, the number of emergency visits, and depression with malnutrition. According to Katz, 64.0% of dependent or partially dependent individuals have malnutrition risk, while this rate is 40.4% for independent individuals.