Yaşlı bireylerin gençlere yönelik tutumlarının değerlendirilmesi
The elderlies's attitudes towards young people
  1. Tez No: 615517
  2. Yazar: SEDA KIPÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEN DEDELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada amaç, huzurevinde kalan yaşlı bireylerin gençlere yönelik tutumlarının değerlendirilmesidir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma, Manisa ili sınırları içerisinde üç huzurevinde yaşayan 134 yaşlı birey ile yürütülmüştür (n=134). Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından sosyodemografik bilgiler soru formu ve Gençlere Yönelik Tutum Ölçeği (GYTÖ)'i kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, Kruskal Wallis, Mann Whitney U ve Spearman's rho korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan yaşlı bireylerin yaş ortalaması 74.0±6.7 yıl (66-95) olup büyük çoğunluğu (%69.4) erkekti. Yaşlı bireylerin GYTÖ' den almış oldukları toplam puan ortalaması 167.7±12.7 (118.0-211.0)' dir. Araştırma sonucunda, huzurevinde kalan yaşlı bireylerin gençlere yönelik olumsuz tutumlara sahip olduğu bulundu. Yaşlı bireylerin genel tutumları olumsuz olmasına rağmen çocuk ve torun sayısı fazla olan ve eşi ölmüş ya da boşanmış olan yaşlı bireylerin gençlere yönelik tutumları olumlu yöndeydi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess the elderlies who stay in nursing home' attitudes towards young people. This study which is descriptive and cross sectional was conducted with 134 elderlies living in three nursing homes in Manisa (n=134). The data were collected by a demographic questionnaire and Attitude Scale Towards Young People (ASTYP). Kruskal Wallis, Mann Whitney U and Spearman' s rho correlation analysis were used in statistical analysis. The mean age of elderlies were 74.0±6.7 (66-95) years, 69.4% were male. The elderlies' mean scores of ASTYP were found 167.7 ± 12.7 (118.0-211.0). The results of this study show that the elderlies, staying in nursing homes, have a negative attitudes towards young people. But; the elderlies, having more children and grandchildren than another and divorced or widowed, have more positive attitudes towards young people.