Design for positive breast self-examination experience: an investigation into mobile health apps
Kendi kendine meme muayenesinde pozitif deneyim için tasarım: mobil sağlık uygulamalarına yönelik bir araştırma
- Tez No: 672614
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ŞENER PEDGLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Meme kanseri, kadınlar arasında en yaygın kanser türlerinden biri olup dünya çapında 2018 yılında yaklaşık 627.000 ölüme sebep olmuştur. Kanseri erken teşhis etmek için çeşitli tarama yöntemleri vardır ve uzmanlar, kadınların ayda bir Kendi Kendine Meme Muayenesi (KKMM) yapmaları gerektiğini önermektedir. Ne yazık ki çoğu kadın, risklerin ve tarama yöntemlerinin öneminin farkında olsalar bile bunu başaramamaktadır. Ayrıca teknolojideki gelişmeler, insanların çeşitli mobil teknolojilerle kendi ortamlarında kendi sağlıklarını yönetmelerini sağlamaktadır. Özellikle kadınların meme sağlığını sürdürmelerine yardımcı olmak için bir dizi mobil uygulama geliştirildi; ancak bu uygulamalar kadınların KKMM için ihtiyaçlarını karşılama konusunda yetersiz kalmaktadır. Kadınların meme sağlığı davranışlarını araştıran çalışmalar olsa da, araştırmacı meme sağlığı davranışı ve ilgili mobil uygulamalar arasındaki ilişkiye dair ayrıntılı bir araştırmaya rastlamadı. KKMM ve mobil uygulamalarla ilgili deneyimlerin derinlemesine araştırılması, kadınların KKMM davranışlarına dair fikir verebilir. Bu çalışmanın amacı, i) kadınların KKMM yapmak için motivasyonları; ii) kadınların KKMM için gereksinimlerini belirlemek; ve iii) KKMM için mobil uygulamalar aracılığıyla kadınların KKMM deneyimlerini geliştirmenin yollarıdır. Bu amaçla seçilen üç mobil KKMM uygulaması dört hafta boyunca toplam 24 katılımcı tarafından kullanıldı. Kadınların kullanım öncesi, sırasında ve sonrası deneyimlerini ortaya çıkarmak için üç aşamalı bir çalışma gerçekleştirildi. Temel teorinin prosedürlerini kullanarak, tasarım öğeleri olan altı kategori ortaya çıktı: KKMM: Stratejiler, KKMM: Sınırlamalar, KKMM: Duygular KKMM Uygulamaları: İhtiyaçlar, KKMM Uygulamaları: Faydalar, ve KKMM Uygulamaları: Sınırlamalar. Sonuç olarak, çalışmanın sonucundan ve pozitif teknoloji literatüründen beslenerek, tasarım boyutları belirlendi ve pozitif mobil KKMM uygulama deneyimini geliştirmek için önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common cancer types among women, responsible for approximately 627,000 deaths globally in 2018. There are various screening methods to detect cancer early, and experts suggest that women should perform breast self-examination (BSE) once a month. Unfortunately, most women fail to do so even if they are aware of the risks and the importance of screening methods. Moreover, developments in technology provide people to manage their own health in their own environments with various mobile technologies. Particularly, a number of mobile apps have been developed for assisting women to maintain breast healthcare; but, they fall short to be insufficient to meet needs of women for BSE. Even though there are studies that explored breast health behavior of women, the researcher has not come across a detailed investigation regarding the relation of breast health behavior and related mobile apps. An in-depth investigation of experiences with BSE and mobile apps can give insights into behavior of women. Therefore, the aims of the thesis were to uncover i) motivations behind women to perform BSE, ii) to figure out women's needs to perform BSE, and iii) to recommend ways to enhance women's BSE experiences through the BSE apps. With this aim, three selected mobile BSE apps were used by a total of 24 participants for four weeks. A three-phase study was carried out to uncover pre-usage, during-usage, and post-usage experiences of women. By utilizing the procedures of grounded theory, six categories as design strategies emerged: BSE: Strategies, BSE: Limitations, BSE: Emotions, Mobile BSE Apps: Needs, Mobile BSE Apps: Benefits, and Mobile BSE Apps: Limitations. Consequently, feeding on the result of the study and positive technology literature, design dimensions were identified, and design recommendations were made to enhance the positive mobile BSE apps experience.