Fotoğraf üzerinden elde edilen ayakkabı izi boyutlarından boy uzunluğu ve vücut ağırlığının tespit edilmesi
The determinati̇on of body lenght and weight from shoe pri̇nts dimensions obtained from the photo
- Tez No: 672620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN YILANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Olay Yeri İnceleme ve Kriminalistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Adlî olayların açıklanmasında ayakkabı ölçülerinin ile ilgili yapılan analizler önemli olabilmektedir. Bu araştırmada da fotoğraf üzerinden elde edilen ayakkabı izi boyutlarından boy uzunluğu ve vücut ağırlığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya toplamda 186 olgu dahil edilmiştir. Olguların 140'ı kadın ve 46'sı erkektir. Olguların boy, kilo, ayakkabı uzunluğu ve eni ile ilgili veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS.25 programı yardımıyla analiz edilmiştir. Ayrıca regresyon formülü yardımıyla hesaplanan boy ve kilo oranları da istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Kadın katılımcılarda ölçülen boy uzunluğu ortalama 163,96±5,66 cm ve formül yardımıyla hesaplanan boy uzunluğu ortalaması 158,89±4,16 cm; kilo ortalama 59,88±12,01 ve formül yardımıyla hesaplanan kilo ortalaması 70,27±10,50 olarak saptanmıştır. Erkek katılımcılarda ölçülen boy uzunluğu ortalama 177,35±6,60 cm ve formül yardımıyla hesaplanan boy uzunluğu ortalaması 173,21±6,90 cm; ölçülen kilo ortalama 79,65±12,45 ve formül yardımıyla hesaplanan kilo ortalaması 75,33±7,74 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak araştırmada fotoğraf üzerinden hesaplanmış ayakkabı izinden boy ve kilo tahminin yapılmasının kadınlarda boy uzunluğunun erkeklerde ise boy uzunluğu ve vücut ağırlığının tespit edilmesinde kullanılabileceği söylenebilir. Fakat fotoğraf üzerinden hesaplanmış ayakkabı izinin boy ve kilo tahmininden kullanılabilirliğini ortaya koymak için daha fazla sayıda olgunun ve farklı fotoğraf yöntemlerinin yer aldığı çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Analyzes on shoe sizes can be important in explaining forensic events. In this study, it was aimed to determine the height and body weight from the shoe print dimensions obtained from the photograph. A total of 186 cases were included in the study. 140 of the cases are women and 46 of them are men. Data on height, weight, shoe length and width of the cases were collected. The data obtained were analyzed with the help of SPSS.25 program. In addition, height and weight ratios calculated with the help of regression formula were also evaluated statistically. The average height measured in female participants was 163.96 ± 5.66 cm and the average height calculated with the help of the formula was 158.89 ± 4.16 cm; The average weight was 59.88 ± 12.01 and the average weight calculated with the help of the formula was determined as 70.27 ± 10.50. The average height measured in male participants was 177.35 ± 6.60 cm and the average height calculated using the formula was 173.21 ± 6.90 cm; The average weight measured was 79.65 ± 12.45 and the average weight calculated with the help of the formula was 75.33 ± 7.74. As a result, it can be said that the estimation of height and weight from the footprint calculated on the photograph in the study can be used to determine the height in women and the height and weight in men. However, it is recommended to carry out studies involving more cases and different photographic methods in order to reveal the usability of the shoe print calculated on the photograph from the height and weight estimation.