Sert zemin üzerinden elde edilen ayakkabı izi boyutlarından boy uzunluğu ve vücut ağırlığının tespit edilmesi
The determination of body lenght and weight from shoe prints dimensions from the hard ground
- Tez No: 672621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN YILANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Adlî olayların açıklanmasında ayakkabı ölçülerinin ile ilgili yapılan analizler önemli olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, sert zemin üzerinden elde edilen ayakkabı izi boyutlarından boy uzunluğu ve vücut ağırlığının tespit edilebileceği ile ilgili sonuçlar ortaya koymaktır. Araştırmaya toplamda 186 olgu dahil edilmiştir. Olguların 140'ı kadın ve 46'sı erkektir. Olguların boy, kilo, ayakkabı uzunluğu ve eni ile ilgili veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS.25 programı yardımıyla analiz edilmiştir. Ayrıca regresyon formülü yardımıyla hesaplanan boy ve kilo oranları da istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Kadın katılımcılarda ölçülen boy uzunluğu ortalama 163,96±5,66 cm ve formül yardımıyla hesaplanan boy uzunluğu ortalaması 159,05±4,92 cm; kilo ortalama 59,88±12,01 ve formül yardımıyla hesaplanan kilo ortalaması 70,70±12,41 olarak saptanmıştır. Erkek katılımcılarda ölçülen boy uzunluğu ortalama 177,35±6,60 cm ve formül yardımıyla hesaplanan boy uzunluğu ortalaması 175,32±7,89 cm; ölçülen kilo ortalama 79,65±12,45 ve formül yardımıyla hesaplanan kilo ortalaması 77,70±8,86 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak araştırmada ayakkabı izinden boy ve kilo tahminin yapılmasının sadece kadınlarda kilo tahmininde kullanılamayacağı ancak; kadınlarda boy tahmininde kullanılabileceği, erkeklerde ise boy ve kilo tahmininde kullanılabileceği söylenebilir. Fakat ayakkabı izinin boy ve kilo tahmininden kullanılabilirliğini ortaya koymak için daha fazla sayıda olgunun yer aldığı çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Analyzes on shoe sizes can be important in explaining forensic events. The aim of this study is to reveal the results that the height and body weight can be determined from the footprint dimensions obtained on the hard floor. A total of 186 cases were included in the study. 140 of the cases are women and 46 of them are men. Data on height, weight, shoe length and width of the cases were collected. The data obtained were analyzed with the help of SPSS.25 program. In addition, height and weight ratios calculated with the help of regression formula were also evaluated statistically. The average height measured in female participants was 163.96 ± 5.66 cm and the average height calculated with the help of the formula was 159.05 ± 4.92 cm; The average weight was 59.88 ± 12.01 and the average weight calculated with the help of the formula was determined as 70.70 ± 12.41. The average height measured in male participants was 177.35 ± 6.60 cm and the average height calculated using the formula was 175.32 ± 7.89 cm; The average weight measured was 79.65 ± 12.45 and the average weight calculated with the help of the formula was 77.70 ± 8.86. As a result, it can be said that the estimation of height and weight from shoe prints cannot be used only for weight estimation in women. However, it can be said that it can be used to predict height in females, and it can be used in estimating height and weight in males. However, it is recommended to carry out studies with more cases in order to reveal the usability of shoe prints from the estimation of height and weight.