Türkiye'de genç seçmen yönelimleri ve Batman örneği
Young voters trends in Turkey and research of Batman city
  1. Tez No: 534485
  2. Yazar: EMRULLAH BARDAKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞEYHANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada Batman ilinde yaşayan genç seçmenlerin siyasi yönelimlerini belirlemek üzere anket çalışması yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Batman ilinde ikamet eden 402 genç seçmen oluşturmaktadır. Verilerin analizi SPSS 23 programı ile yapılmış ve %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Elde edilen verilere göre, Türkiye'de eğitim, terör ve işsizliğin en önemli sorunlar olduğu görülmüştür. Yaşanılan il için çevre kirliliği, yol ve işsizliğin en önemli sorunların başında geldiği anlaşılmıştır. Batman'da en çok beğenilen siyasi, Recep Tayyip Erdoğan'dır. Türkiye'yi Türk-İslam Dünyası'nda konumlandırırken Avrupa'da da konumlandıranların oranı da yüksektir. Gençlerin siyasetten uzak durması gerektiğini düşünenler çoğunlukta iken siyaset ve bilimin bir arada ilerleyebileceğini ve gençlerin siyasetle ilgilenmesinde bir sakınca olmadığını düşünenler de epey fazladır. İş yada yeni bir iş bulunamıyor olmanın en önemli sebebi sırasıyla Siyasi görüş, iş olmaması ve torpilinin bulunmamasıdır. Katılımcılar sırasıyla siyasi görüş olarak kendilerini İslamcı, Kürt milliyetçisi ya da Muhafazakar olarak tanımlamaktadır. İş ya da yeni bir işi iş olmadığından dolayı bulamadığını belirtenler gelecekten en umutlu iken cinsiyetinden dolayı bulamadığını belirtenler gelecekten umudu en az olanlardır. Kendini siyasi açıdan muhafazakar, Liberal, İslamcı, Kürt Milliyetçisi, Atatürkçü ve ülkücü olarak tanımlayanlar Türkiye'de gençlerin yeterince özgür olduklarını düşünürken Laik, Türk Milliyetçisi ve sosyal demokrat olanlar özgür olmadığını düşünmektedir. Kendini etnik açıdan Kürt, Arap ve Zaza olarak tanımlayanlar Türkiye'de gençlerin yeterince özgür olduklarını düşünürken Türk olarak tanımlayanlar ve diğer grupta bulunanlar özgür olmadığını düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a survey was conducted to determine the political orientations of the young voters living in Batman. The sample of the researchers constitutes 402 young voters residing in the province of Batman. The analysis of the data was done with SPSS 23 software and it was worked with 95% confidence level. According to the data obtained in Turkey; education, terrorism and unemployment are the most important problems. For the province it is understood that environmental pollution, roads and unemployment are the leading problems. The most admired politician in Batman is Recep Tayyip Erdoğan. Although many seing Turkey as a part of Turkish-Islamic world; the proportion of those who are seing as a part of Europe is also high. While there are a lot of people who think that young people should stay away from politics, there are also quite a lot of people who think that politics and science can go together and young people do not have a problem in politics. The most important reason for not being able to find a new job is political opinion, lack of job oportunity and absence of influental contact. Participants define themselves as Islamist, Kurdish nationalist or Conservative, respectively, as political views. Those who indicate that they can not find a job because there is no job are the most hopeful in the future, but those who indicate that they can not find it due to their gender are the least hopeful in the future. While those who idendify as conservative, liberal, Islamist, Kurdish nationalist, Kemalist and nationalist think young people are free enough, those who identify as secular, Turkish nationalist and social democratic think that they are not free. While those who are Kurdish, Arab and Zaza think that young people are free enough, those who identify as Turkish and other etnicities think otherwise.