Ruminant beslemede kullanılan bazı yem hammaddelerinin ve kesif yem karmalarının korunmuş protein ve enerji değerlerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Study on determination of procted protein and energy value of some feedstufs and concentrates fed to ruminans
- Tez No: 67267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. B. ZEHRA SARIÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, ruminantlara verilen bazı yemlerin (5 bitkisel protein kaynağının, 3 enerji kaynağının (tahıl danesi), 3 ticari kesif yemin ve 3 kaba yemin) in situ rumen kuru madde (KM), organik maddeler (OM), ham protein (HP) parçalanabilirliği ile bunların effektif parçalanabilirliği, in vitro KM, OM sindirilebilirliği ve enerji değerlerinin belirlenmesi için yapılmıştır. Ayrıca, in situ ve in vitro sonuçlar arasındaki ilişkilerle enerji yemlerinin, in situ parçalanabilirlik, in vitro sindirilebilirlik ve enerji değeri üzerine etkisi de incelenmiştir. İn situ çalışmada rumen kanülü takılmış 2 adet Karayaka koçu kullanılmıştır. KM, OM ve HP parçalanabilirliğinin tahmini için deneme yemlerini içeren naylon torbalar, kesif yemler için; 0, 2, 4, 8, 12, 24, 48 saat, kaba yemler için; 0, 4, 8, 12, 24, 48 ve 72 saat süre ile iki koç rumeninde inkübasyona bırakılmışlardır. İn vitro sindirim denemesinde, kaba yemler için Sellülaz, kesif yemler için Kesif Yemler Yöntemi kullanılmıştır. Yemlerin enerji değerleri, kimyasal kompozisyonları ile in vitro OM sindirilebilirliğinden tahmin edilmiştir. Effektif protein parçalanabilirliği bakımından mısır gluten unu (MGU) < findik küspesi (FK) = soya küspesi (SK) = pamuk tohumu küspesi (PTK) < ayçiçeği tohumu küspesi (ATK) (P0.05) ve çayır otu < korunga otu = yonca otu (P0.05) ve çayır otu < yonca otu < korunga otu (P>0.05) şeklinde bir sıralama elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to determine in situ rumen and effective degradability of dry matter (DM), organic matters (OM) and crude protein (CP), and in vitro digestibility of DM and OM for some feeds fed to ruminant (5 plant protein sources, 3 energy sources (cereal grains), 3 commercial concentrates and 3 forages). Relationships between in situ and in vitro results, and effects of energy sources on in situ degradability, in vitro digestibility and energy value were also studied. In the in situ study, nylon bags containing feeds suspended into the rumen of 2 Karayaka rams for 0, 2, 4, 8, 12, 24 and 48 h for concentrates or 0, 4, 8, 12, 24, 48 and 72 h for forages to estimate degradability of DM, OM and CP. In the in vitro digestion trial, Cellulase and Concentrate Feed Methods were applied for forages and concentrates, respectively. The energy values of feeds were estimated from chemical composition and digestibility of OM determined by in vitro methods. Effective protein degradability was in the order of corn gluten meal (CGM) < hazelnut kernel oil meal (HKOM) = soybean meal (SBM) = cottonseed meal (CSM) < sunflower meal (SFM) (P0.05) and hay grass < sainfoin = alfalfa (P0.05) and hay grass < alfalfa < sainfoin (P>0.05).