Sınır koşulu parametreye bağlı bir sturm-liouville operatörü için ters nodal problem
Inverse nodal problem for a sturm-liouville operator with eigenparameter in the boundary condition
  1. Tez No: 672671
  2. Yazar: ESENGÜL BİTEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAÇ GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
İkinci mertebeden diferansiyel denkleminde n-tane potansiyel fonksiyon bulunduran ve sınır koşulunda spektral parametreyi lineer halde içeren bir Sturm-Liouville problemi ele alınmıştır. Bu problemin özdeğerleri, nodal noktaları (özfonksiyonun sıfırları) ve nodal uzunlukları için asimptotik formüller Prüfer dönüşümü yardımıyla hesaplanmıştır. Ayrıca, bu formüller kullanılarak potansiyel fonksiyonların açık biçimi verilmiştir. Son olarak, bazı nümerik sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
A Sturm-Liouville problem with n-potential functions in the second order differential equation and which contains spectral parameter depending on linearly in one boundary condition is considered. The asymptotic formulas for the eigenvalues, nodal points (zeros of the eigenfunction) and nodal lengths of this problem are calculated by the Prüfer substitutions. Also, using these asymptotic formulas, an explicit formula for the potential functions are given. Finally, some numerical results are given.