The determinants of credit crunch in Turkish banking sector: Evidence from granular bank-level data
Kredi daralmasının ana belirleyicileri: Banka bazında verilerle Türkiye örneği
- Tez No: 672678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Makroekonomik göstergeler ve finansal göstergeler yoluyla kredi gelişimlerini tanımlamak, iktisadi aktivite döngüsünü ve finansal istikrarın denetimini ve takip edilmesi açısından son derece önemlidir. Hem akademisyenler hem de ülkelerin düzenleme kurulunda yer alan yetkililer, bu faktörlerden kaynaklanan kredi verme davranışlarını küresel manada yaygın bir şekilde çalışmalarında ele almaktadır. Gelişmiş ülke merkez bankaları, gelişmekte olan ülke merkez bankaları, uluslararası düzenleyici ve denetleyici kurumlar tarafından yürütülen çalışmalar bu iddiaları önemli bir biçimde doğrulamaktadır. Bu bağlamda, bu makale, Türk bankacılık sektörü için sabit panel lojistik kestirim yöntemini uygulayarak temel kredi daralması analizi, salt kredi daralması senaryosu ve para politikasında gözlenen daha yüksek ölçekte sıkılaşma dönemi olmak üzere üç kırılımda kredi daralmasının temel belirleyicilerini değerlendirmektedir. Örneklem, aylık verilerle, Türkiye'de yerleşik mevduat bankaları için 2007 yılı başından 2019 yılı sonuna kadar süreyi içine almaktadır.
Özet (Çeviri)
Understanding pattern of the lending through macroeconomic indicators and financial fundamentals have an utmost significance to define and illustrate cycle of economic activity and supervision of financial stability. Both academicians and regulatory officials of countries widely involve the lending behaviors due to these factors in their works, globally. The studies conducting by central banks of advanced economies as well as emerging countries' central banks, international regulatory and supervisory institutions confirm the claims, properly. In this context, this paper evaluates the main determinants of lending contraction with three breakdowns as baseline crunch analysis, the pure crunch scenario and the period of further monetary policy tightening by implementing fixed panel logit methods for Turkish banking sector. The data covers from the beginning of 2007 to December 2019 at monthly intervals for the deposit banks situated in Turkey.