Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılık düzeyinin aleksitimi, depresyon, anksiyete ve stres düzeyi ile ilişkisi
The relationship between internet addiction level and alexithymia, depression, anxiety and stress levels in university students
- Tez No: 672677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KOÇAK UYAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinde internet bağımlılık düzeyinin belirlenmesi ve internet bağımlılık düzeyinin aleksitimi, depresyon, anksiyete ve stres düzeyi ile ilişkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ilişkisel türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Konya ilinde yer alan bir Vakıf Üniversitesinin Sağlık Bilimleri Yüksekokulunda okuyan 1412 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise 848 öğrencidir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu, (TAÖ)-Toronto Aleksitimi Ölçeği ve (DASÖ-21) Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler için sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma; karşılaştırmalı verilerin analizinde bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi, pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğrencilerin internet bağımlılığı puan ortalamasının 25,89±7,37 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive relational type in order to determine the level of internet addiction in university students and to examine the relationship between internet addiction level and alexithymia, depression, anxiety and stress level. The universe of the study consists of 1412 students studying at the School of Health Sciences of a Foundation University in Konya. The sample size of the research is 848 students. Personal Information Form, Young's Internet Addiction Test Short Form, (TAS) -Toronto Alexithymia Scale and (DASS-21) Depression, Anxiety, Stress Scale were used to collect data. Number, percentage, mean and standard deviation for descriptive statistics; Independent groups t test, variance analysis, Pearson correlation analysis and multiple linear regression analysis were used in the analysis of comparative data. According to the findings obtained from the research, it was determined that the students' internet addiction mean score was 25.89 ± 7.37.