Etçi sığırlarda et kalitesinin artırılması amacıyla yem katkı maddesi olarak konjuge linoleik asidin kullanılması
The USE of conjugated linoleic acid as feed additive in order to promote improve meat quality in beef cattle
- Tez No: 672703
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, bir organik asit olan konjuge linoleik asidin besinin son fazında entansif besleme koşulları altında 30 günlük periyotta etçi sığırlara yem katkı maddesi olarak uygulanmasını içeren doğal bir yöntemdir. Çalışmada konjuge linoleik asit hayvanların gelişmesini teşvik etmek ve/veya karkasın veya etin kalite özelliklerini geliştirmek amacıyla etçi sığırlara 25 g /hayvan olacak şekilde yem katkı maddesi olarak verilmiştir. Araştırmada 17 aylık yaşta toplamda 20 baş erkek simental melezi etçi sığır kullanılmıştır. Hayvan sayısı 10 baş olan deneme ve kontrol grupları, beşer hayvandan oluşan iki alt gruba ayrılarak çalışma yürütülmüştür. Araştırma sonunda sığırlarda, canlı ağırlık artışlarında, yemden yararlanma oranlarında, sıcak karkas randımanlarında, bel gözü kas alanı ve kabuk yağı kalınlığı değerlerinde iki grup arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Kalite özellikleri bakımından KLA kullanılan grupta kullanılmayanlara göre ortaya çıkan pişirme kaybı yüzdesi istatistiksel açıdan anlamlı biçimde farklıdır (p0,05) deneme grubu ortalaması daha yüksek bulunmuştur. Renk parametreleri bakımından L*, a*, b*, C (Chroma) ve HA (Hue Angle) değerlerinde çalışma grupları arasında anlamlı bir ayrışma bulunmamakla birlikte (p>0,05) deneme ve kontrol grupları değerleri sırasıyla; 37,25, 37,51; 18,63, 17,28; 9,44, 8,56; 19,99, 19,29; 27,98, 26,11 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, as a natural method, conjugated linoleic acid, which is an organic acid, was applied in the last phase of the feeding as a feed additive for meat cattle under intensive feeding conditions for 30 days. Conjugated linoleic acid was given as a feed additive with amount of 25 g per flesh cattle in order to to promote the development of animals and / or to improve the quality characteristics of carcass or meat. A total of 20 male simental cross-bred beef cows aged 17 months were used in the experiment. Experiment was carried out with 10 animals in each groups with two sub-goups containg 5 animals. Live weight gains, feed efficiency, hot carcass yield, rib eye area, back fat thickness were not significantly different between two groups. In terms of quality characteristics, the percentage of cooking loss compared to those not used in the CLA group was statistically significantly different (p 0,05), the average value of experimental group was numerically higher. While there was no significant difference between two groups in terms of color parameters, L*, a*, b*, C (Chroma) and HA (Hue Angle) (p> 0,05), the avegarge values of experimental and control subgroups were 37,25, 37,51; 18,63, 17,28; 9,44, 8,56; 19,99, 19,29; 27,98, 26,11 respectively.