Yüksek hızlı teknelerde gövde kıç kanatlarının hidrodinamik analizi
Hydrodynamic analysis of hull vane in high speed boats
- Tez No: 672710
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gövde kıç kanatlarının hidrodinamik analizinin, özellikle yat ve gezinti tekneleri için uygulamaları ile birlikte yüksek hızlı teknelerde bu sistemlerin kullanımının ilk adımı olarak bu tez çalışmasının geçekleştirilmesi özellikle Gemi Mühendisliğinin eğlenceli çalışma konularıdır. Bu bağlamda teknenin su altı gövdesine iskele-sancak yönlerden eklenen kanatların akışı düzeltici ve doğrultucu moment oluşturduğu zaten bilinmektedir. Bu noktadan çıkışla uygun tipolojideki teknelere eklenen gövde kıç kanatların özellikle iz bölgesinde dalga oluşumunu azalttığı, belirli bir hızdan sonrada ürettiği kaldırma kuvveti ile hem trimi düzelttiği hem de tekneye ek bir itme kuvveti oluşturabildiği gerek deneysel olarak gerekse analizlerle belirlenmiştir. Bu hidrodinamik analizlerin, gerçekleştirilmesi için 'Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD)' yöntemlerinden yararlanılmıştır. Analizlerde benzer akış problemlerinde olduğu gibi üç boyutlu olarak modeller tasarlanmış ve analizleri koşturulmuştur. Bu tez kapsamında, belirlenen Form-A ve Form-B tekne tipolojilerine sadece tekne formu ve kanat eklenmiş hallerdeki tekne formları için yapılan analizler karşılaştırılmalı sunulmuştur. Gerekli düzeltmeler irdeleme ve öneriler bölümde paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The application of hydrodynamic analysis of hull vane, especially for yachts and recreational boats, as well as the first step of the use of these systems in high speed boats, is an entertaining study topic, especially Naval Architecture. In this context, it is already known that the hull vane attached to the underwater hull of the boat from the port-starboard directions create flow correcting and rectifying moments. It has been determined both experimentally and numerically that the hull vane attached to the boats of the appropriate typology with the exit from this point reduce the wave formation especially in the wave zone, both straighten the trim and create an additional thrust force to the boat with the buoyancy force it generates after a certain speed.“Computational Fluid Dynamics (HAD)”methods were used to perform these hydrodynamic analysis. As in similar flow problems, models in three dimensions were designed and analyzed. Within the scope of this thesis, only the hull form and hull forms with vane added to the determined Form-A and Form-B hull typologies are presented comparatively. Necessary corrections, conclusions and suggestions are given.