Rinoplasti operasyonunda kullanılan osteotomi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of osteotomy methods used in rhinoplasty operation
- Tez No: 672724
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLCEMAL ÜMİT IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Rinoplasti Operasyonunda Kullanılan Osteotomi Yöntemlerinin Karşılaştırılması Rinoplasti operasyonu geçiren hastalarda, konvansiyonel lateral osteotomla yapılan osteotomiyle; piezo elektrikli enstrümanları yardımıyla yapılan osteotominin; postoperatif morbidite üzerine olan etkisini karşılaştırmak amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya yaşları 18 ile 40 arasında olmak üzere toplam 72 hasta dahil edildi. 49 hastaya konvansiyonel yöntem ile osteotomi uygulandı, 23 hastaya ise piezo elektrikli enstrümanlar yardımıyla osteotomi uygulandı. Hastaların postoperatif sekizinci saat, 24. saat, üçüncü gün ve onuncu gün ekimoz – ödem – ağrı değerleri, bir KBB Hastalıkları uzmanlık öğrencisi tarafından, yapılan osteotomi yönteminden habersiz (tek kör) olarak Kara ve Gokalan ödem ekimoz sınıflamasının Yücel modifikasyonu kullanılarak kaydedildi. Ayrıca ağrı skorları da; evrensel ağrı değerlendirme araçları içinde olan sözlü tanımlayıcı ağrı ölçeği kullanılarak kaydedildi. İlk aşamada sayısal verilerin dağılım türü Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro- Wilk testleri kullanılarak belirlendi ve osteotomi grupları Mann- Whitney U testi kullanılarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparison of Osteotomy Methods used in Rhinoplasty Operation This work provides a comparison of the osteotomy with a conventional lateral osteotome and piezo-electric instruments and their impact on postoperative morbidity within patients who underwent rhinoplasty operation. A total of 72 patients, aged between 18 and 40, were included in the study. The osteotomy was performed to 49 and 23 patients via the conventional method and piezo-electric instruments, respectively. Using the Yücel modification of Kara and Gokalan edema ecchymosis classification method, the eighth postoperative hour, 24th hour, the third day, and tenth-day ecchymosis - edema - pain values were recorded by an ENT specialist, who is unaware of the osteotomy method (single-blind). Pain scores were also recorded using the verbal descriptive pain scale, one of the universal pain assessment tools in the literature. In the first stage, the distribution type of numerical data was determined using Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests, and osteotomy groups were compared using the Mann-Whitney U test.