Akıllı şehirlerden akıllı ülkelere: Akıllı ülke sıralama modeli ve Türkiye analizi
From smart city to smart country: Smart country ranking model and analysis of Turkey
  1. Tez No: 672725
  2. Yazar: ABDURRAHMAN AVCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN TANRIÖVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Şehircilik ve Bölge Planlama, Science and Technology, Business Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Akıllı şehir, günümüzde dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde yaşayan milyarlarca insanın yaşam kalitesini iyileştirmek için kilit bir strateji olarak görülmektedir. Akıllı şehirlere dönüştürülen şehir sayısı, akıllı şehir projeleriyle önemli ölçüde artmaktadır. Bir ülkedeki şehirler, kasabalar gibi tüm kentsel alanlar akıllı hale geldiğinde, tüm ülke akıllı ülke olarak adlandırılabilecektir. Akıllı ülke sıralama modelinin arkasındaki temel fikir; artan kentleşme ve gelişen teknolojinin kesişme noktası olan akıllı şehir sayılarının giderek artması ile akıllı şehirlerin birbirleri ile entegre olması, daha üst bir seviyeden (ülke düzeyi) yönetilmesi ve ele alınması gerekliliğidir. Bu sebeple gelecekte akıllı ülke kavramı önemli hale gelecek ve ülkelerin akıllılık seviyelerinin sınıflandırılması ve ölçülmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu tez çalışması kapsamında, akıllı ülke bileşik endeksi (SCIX) olarak adlandırılan bir akıllı ülke sıralama modeli geliştirilmiş, uygulanmış ve sonuçları analiz edilmiştir. Bu sayede ülkeler akıllılık seviyelerine göre sıralanmış, ülkelere ait akıllı ülke ve karakteristik/boyut (akıllı ekonomi, akıllı çevre, akıllı hareketlilik, akıllı yönetişim, akıllı insan ve akıllı yaşam) performansları ile ülkelerin durumları ve diğer ülkelerle karşılaştırmaları analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Son olarak Türkiye'nin akıllı ülke performansı detaylı olarak analiz edilmiş olup, mevcut durumunu daha iyiye götürmek için iyileştirme/geliştirme alanları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The smart city is now seen as a key strategy to improve the quality of life for billions of people living in cities around the world. The number of cities converted into smart cities is increasing significantly with smart city projects. When all urban areas such as cities and towns in a country become smart, the whole country can be called a smart country. The basic idea behind the smart country ranking model; with the increasing number of smart cities, which are the intersection point of increasing urbanization and developing technology, smart cities should be integrated with each other and should be managed and handled from a higher level (country level). As a forward-thinking smart country concept is going to become more important and smartness level of countries needs to be classified and measured. For this reason, the concept of smart country will become important in the future and it will be inevitable to classify and measure the smartness levels of countries. Within the scope of this thesis, a smart country ranking model called the smart country composite index (SCIX) has been developed, applied and its results analyzed. In this way, countries are ranked according to their level of smartness, and the performances of the smart country and characteristic / dimension (smart economy, smart environment, smart mobility, smart governance, smart people and smart life) of the countries and their comparisons with other countries are analyzed and evaluated. Finally, Turkey's smart country performance has been analyzed in detail, it was presented development fields to take better the current situation.