Bingöl il merkezi tardigrada faunası
Tardigrada fauna of Bi̇ngöl province centre
- Tez No: 672755
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, 2019 ve 2020 tarihlerinde Bingöl merkez ve çevresinde karasal alanlardaki yosun, liken ve yaprak döküntülerinden Tardigrada örnekleri toplanmıştır. Bu çalışmada toplamda 895 birey ve 65 yumurta elde edilmiştir. Laboratuvar ortamında ayıklanan Tardigradların morfolojik karakterlerinden yararlanılarak tür teşhisleri yapılmıştır. Değerlendirme sonucunda Ramazottiidae familyasına ait 1, Macrobiotidae familyasına ait 2, Echiniscidae familyasına ait 4, Hypsibiidae familyasına ait 2, Milnesiidae familyasına ait 2 takson bulunmuş olup, toplamda 11 takson tespit edilmiştir. Teşhisi yapılan taksonların tümü Bingöl faunası için yeni kayıttır. Hypsibius convergens (Urbanowicz, 1925), Macrobiotus spectabilis Thulin, 1928 ve Milnesium spp. Doğu Anadolu Bölgesi'den ilk defa kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Tardigrada samples were collected from moss, lichen and leaf debris in land areas in Bingöl center and its surroundings between 2019 and 2020. In total, 895 individuals and 65 eggs were extracted in this study. Species were identified by using the morphological characters of the Tardigrades extracted in the laboratory. As a result of the evaluation, 1 species belonging to the Ramazottiidae family, 2 belonging to the Macrobiotidae family, 4 belonging to the Echiniscidae family, 2 belonging to the Hypsibiidae family, and 2 belonging to the Milnesiidae family were found, and a total of 11 taxon were identified. All of the identifid taxon are new records for Bingöl fauna. Hypsibius convergens (Urbanowicz, 1925), Macrobiotus spectabilis Thulin, 1928 ve Milnesium spp. are recorded for the first time from East Anatolia Region.