Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çalışanlarının örgütsel sosyalleşme düzeylerinin incelenmesi (Bingöl ili örneği)
Investigation of organizational socialization levels of youth and sports provincial directorate (City of Bingöl example)
- Tez No: 696343
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada Bingöl Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde görev yapan personellerin örgütsel sosyalleşme düzeyleri bazı demografik değişkenlerle birlikte irdelenmiştir. Araştırmaya İl merkezi ve ilçelerde çalışan 450 personel gönüllü olarak iştirak etmiştir. Verilerin toplanmasında demografik özelliklerin belirlenmesine yönelik sorulardan oluşan bilgi formu ile iş doyumu, motivasyon, bağlılık ve kabullenme alt boyutlarından oluşan örgütsel sosyalleşme ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Frekans ve yüzde dağılımları içeren tanımlayıcı istatistiklerin yanında, verilerin çarpıklık ve basıklık değerleri ile gruplardaki veri sayıları dikkate alınarak parametrik veya non-parametrik testlerden ikili karşılaştırmalarda İndependent Sample T, çoklu karşılaştırmalarda ise One Way Anova testleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde anlamlılık düzeyi p< 0,05 olarak kabul edilmiştir. Çalışma bulgularında gençlik spor il teşkilatı çalışanlarının örgütsel sosyalleşme düzeyi üzerinde hizmet içi eğitim kursları ve toplam çalışma yılı değişkeninin güçlü etkiler gösterdiği (p0,05). Örgütsel sosyalleşmenin unsurlarından olan kabullenme boyutunun demografik değişkenlerden en fazla etkilenen alt boyut olduğu görülmüştür. Örgütsel sosyalleşmeyi oluşturan iş doyumu, motivasyon, örgütsel bağlılık ve kabullenme alt boyutlarında doğrusal ve güçlü bir ilgileşimin olduğu tespit edilmiştir. Kurum çalışanlarının hizmet içi kurslara gönderilmesi veya bu oryantasyon sürecini bizzat kurumun kendisinin düzenlemesi, kurum çalışanlarının motivasyonunu artıracağı bu vesile ile diğer alt boyutları olumlu şekilde etkileyeceği, dolayısıyla örgütsel sosyalleşme düzeyini güçlendireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the organisational socialization levels of the personel working in the Bingöl Youth and Sports Provincial Directorate were examined together with some domographic variables. 450 personnel working in the city center and district participated in the research voluntarily. In collecting data an information form consisting of questions about determining demograpic characreristics and an organisational socialization scale consisting of job satisfaction, motivation, commitment and acceptance sub-dimensions were SPSS 22.0 package programme was used in the analysis of the data. In addition to descriptive statistics including frequency and percentage distributions, taking into account the skewness and kurtosis values of the data and the number of data in the groups , Independent Sample T from parametric or nonparametric test were used in paired comparisons, and One Way Anova tests were used in multiple comparisons. In the findings of the study ,it was determined that the in service training courses and the total working tear variable had strong effects on the organizational socialization level of the Youth and Sports Provincial Organisation employees. It has been seen that the acceptance dimension which is one of the elements of organizational socialization , is the sub-dimension most affected by demographic variables. It has been determined that there is a linear and strong related partner in the sub-dimensions of job satisfactions, motivations, organizational socialization. It is thought that sending the employees of the institution to in service course or organizing this orientation process by the institution itself will increase the motivation of the employees of the institution.