Pulmoner emboli acil tanısında görüntüleme yöntemlerinin karşılaştırılarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of imaging methods used in the emergency diagnosis of pulmonary embolism
- Tez No: 672754
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KEKEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Pulmoner emboli acil servislerde akla gelmediğinde ölümcül seyreden bir hastalık olup ve tanınmasına olanak sağlayan yöntemleri incelediğimiz çalışmamızda, pulmoner emboli tanısını hızlandırıp, ileride ölüm oranlarının azalması yönünde katkı sunmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Bu ileriye dönük ve kesitsel çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil servisinde 1 Şubat 2019-27 Şubat 2021 tarihleri arasında başvuran pulmoner emboli şüphesiyle tetkik edilen, 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edildi. Hastaların demografik verileri, özgeçmişleri, laboratuvar bulguları, elektrokardiyografi , akciğer grafisi bulguları, Wells skorları değerlendirildi. Hastaların tamamına odaklanmış kardiyak ultrasonografi ve venöz kompresyon ultrasonografisi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 60 hasta dahil edildi ve bu hastaların 38 (% 63,3)'inde pulmoner emboli saptandı. Hastalardan 32 (% 53,3)'si erkek, 28 (% 46,7)'i kadındı, 54 (% 90)'ünün kronik hastalığı vardı. 5 (% 8,3) hasta Wells skoruna göre düşük, 41 (% 68,3) hastanın orta, 14 (% 23,3) hastanın ise yüksek riske sahip olduğu gözlendi. Emboli varlığı olanlarda solunum sistemi hastalığı görülme sıklığı daha düşük bulundu (p=0,011).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Pulmonary embolism is a disease that can be life-threatening when misdiagnosed. In this study, we examined the methods that allow effective diagnosis of pulmonary embolism in emergency departments, we aimed to accelerate the diagnosis of patients, and contribute to decrease the mortality rates of patients in the future. Materials and Methods: In this prospective and cross-sectional study, patients aged 18 years and over who were suspected pulmonary embolism at the Emergency Department of Çukurova University Faculty of Medicine between February 1, 2019 and February 27, 2021 were included. Demographic data, medical history, laboratory findings, electrocardiogram and chest radiograph findings were evaluated. Bedside focused cardiac ultrasonography and venous compression ultrasonography were performed in all patients. The incidence of respiratory system disease was found to be lower in those with embolism (p = 0.011). Findings: Sixty patients were included in the study and pulmonary embolism was detected in 38 (63.3%) of these patients. Of the patients, 32 (53.3%) were male, 28 (46.7%) were female, 54 (90%) had chronic disease. It was observed that the Wells score of 5 (8.3%) patients was low, 41 (68.3%) had moderate, and 14 (23.3%) patients had a high risk.