Aspergillus terreus ve Aspergillus costaricaensis mantarları üzerine farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostical investigations on aspergillus terreus and aspergillus costaricaensis fungi
  1. Tez No: 672756
  2. Yazar: İBRAHİM SEYDA URAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA KONUKLUGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Dünya yüzeyinin yaklaşık üçte ikisi deniz ve okyanuslarla çevrilidir. İlaç keşifleri için karasal kaynaklar kadar deniz ortamı da önem arz etmektedir. Deniz canlıları bu keşfin önemli bir parçası olmaktadır. Son 20 yılda deniz canlıları ve deniz canlılarından elde edilen mantarlar, çeşitli biyoaktivitelere sahip yeni ve benzersiz metabolitler üretmeleriyle artan bir ilgi görmektedir. Bu doğrultuda gerçekleştirilen bu tez çalışması kapsamında, Marmara denizinden toplanan Spirorbis sp. halkalı solucanından Aspergillus terreus mantarı ve Akdenizden toplanan Petrosia ficiformis süngerinden Aspergillus costaricaensis mantarı izole edilmiştir. Mantar ham ekstreleri üzerinde biyoaktivite çalışmaları yürütülmüştür. DPPH, SO, NO, ABTS yöntemleriyle antioksidan, MTT yöntemiyle sitotoksik ve modifiye mikrodilüsyon yöntemiyle antimikrobiyal aktiviteleri incelenmiştir. Aspergillus costaricaensis ekstresi 12,03 μg/mL IC50 değeriyle kaydadeğer sitotoksik aktivite göstermiştir. Aspergillus terreus ekstresi DPPH metoduyla yapılan testte 16,14 μg/mL IC50 değeriyle yüksek antioksidan aktivite göstermiştir. Mantarlardan sekonder metabolit izolasyonu gerçekleştirilmiş ve izole edilen sekonder metabolitlerin biyoaktiviteleri incelenmiştir. İzole edilen sekonder metabolitlerden 12 tanesinin yapısı aydınlatılmıştır. Gerçekleştirilen biyoaktivite testleri sonucunda Aspergillus terreus mantarından izole edilen Bütirolakton I maddesinin kayda değer antialerjik aktivitesinin yanında oldukça yüksek antienflamatuvar aktiviteye sahip olduğu ve normal hücrelere toksik olmadığı tespit edilmiştir. Bütirolakton I maddesinin 2019 yılı sonunda görülen ve 1 yıldır tüm dünyada etkisini ağır bir şekilde göstermekte olan COVID-19 virüsünün ana proteazını inhibe edici aktivitesinin araştırılması halen devam etmektedir. Sonuç olarak bu doktora tezi çalışmasıyla edinilen bilgilerin, hem yeni bir antialerjik ilaç etken maddesi üretilmesinde hem de ülkemiz denizlerinden elde edilecek deniz canlılarıyla yeni ilaç etken maddesi keşfi alanında başka araştırmacılara yön vermesinde etkili olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
About two-thirds of the earth's surface is surrounded by seas and oceans. Marine environment is as important as terrestrial sources for drug discovery. Sea creatures are an important part of this discovery. In the last 20 years, marine organisms and fungi from marine organisms have received increasing attention as they produce new and unique metabolites with various bioactivities. Within the scope of this thesis study conducted in this direction, Aspergillus terreus fungi were isolated from Spirorbis sp. annelide which was collected from Marmara Sea and Aspergillus costaricaensis fungi were isolated from Petrosia ficiformis sponge which was collected from Mediterranean Sea. Bioactivity studies were carried out on crude extracts of two fungi. Antioxidant activities by DPPH, SO, NO, ABTS methods, cytotoxic activities by MTT method and antimicrobial activities by modified microdilution method were investigated. Aspergillus costaricaensis extract showed significant cytotoxic activity with an IC50 value of 12.03 μg/mL. Aspergillus terreus extract showed high antioxidant activity with an IC50 value of 16,14 μg/mL in the test performed by DPPH method. Secondary metabolite isolation was performed from both fungi and bioactivities of the isolated secondary metabolites were investigated. The structures of 12 isolated secondary metabolites were elucidated. As a result of the bioactivity tests carried out, it was determined that the butyrolactone I substance isolated from the fungus Aspergillus terreus has remarkable antiallergic activity and has a very high anti-inflammatory activity and is not toxic to normal cells. The investigation of COVID-19 main protease inhibitory activity of Butyrolactone I, COVID-19 was observed at the end of 2019 and has been heavily effective all over the world for 1 year, is still ongoing. In conclusion, it is thought that the information obtained from this doctoral thesis will be effective both in the production of a new antiallergic drug active substance and in guiding researchers in the field of discovering new drug active substance from marine organisms to be obtained from the seas of our country.