20-25 yaş arasındaki bireylerin COVİD-19 sosyal izolasyon döneminde fiziksel aktiviteye katılım düzeyinin incelenmesi (Antalya ve Van ili örneği)
Investigation of the participation level in physical activity of individuals between 20-25 years in COVİD-19 social isolation period (Antalya and Van province example)
  1. Tez No: 672787
  2. Yazar: ÖMER IŞILDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL KILINÇ BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, Antalya ve Van ilinde yaşayan 20-25 yaş aralığındaki bireylerin COVİD-19 sosyal izolasyon döneminde fiziksel aktiviteye katılım düzeyinin incelenmesidir. Özellikle sosyal izolasyon döneminde spor salonu ve halka açık olan spor tesislerinin kapalı olmasından dolayı, insanların fiziksel aktiviteyi nasıl yaptıkları merak konusu olmuştur. Araştırmanın evrenini Antalya ve Van ilinde yaşayan, 20-25 yaş aralığındaki bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Antalya'da yaşayan 75 kadın ve erkek; Van' da yaşayan 75 kadın ve erkek oluşturmaktadır. Ölçme aracı olarak, Kişisel bilgi formu ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi kısa form uygulanmıştır. Yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, gelir düzeyi, yaşanılan şehir, evde spor alanının bulunması, bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı bilgiler tablolaştırılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bir bütün olarak bakıldığında, katılımcıların fiziksel aktivite düzeylerinin yaşadıkları illere göre dağılımlarında anlamlı farklılığın olduğu görülmektedir. Evde spor alanı bulunması durumuna göre katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık bulunmaktadır. Katılımcıların ortalama MET değerlerinin, evlerinde spor alanı bulunması durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the level of participation in physical activity in the social isolation period of COVID-19 of individuals between the ages of 20-25 living in Antalya and Van. Especially during the social isolation period, it has been a matter of curiosity how people do physical activity since the gym and sports facilities that are open to the public are closed. The population of the study consists of individuals between the ages of 20-25, living in Antalya and Van. The sample of the study consists of 75 women and men living in Antalya and 75 women and men living in Van. As a measurement tool, the international physical activity questionnaire short form was used. Age, gender, marital status, education level, income level, the city of residence and having a gym area at home were used as independent variables. SPSS 22 package program was used in the analysis of the data obtained. Descriptive information is tabulated. Considering the results of the study as a whole it is seen that there is a significant difference between the distributions of physical activities according to the provinces they live in. There is a statistically significant difference between the physical activity levels of the participants according to the presence of a sports area at home. It is seen that the average MET values of the participants differed statistically significantly according to the presence of a sports area in their home.