COVID-19 pandemisinin 65 yaş ve üzeri kişilerde depresyon durumu ve uyku kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of the COVID-19 pandemic on depression status and sleep quality in people aged 65 and over
  1. Tez No: 733918
  2. Yazar: NERGİZ BOZKURT BAKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU YENGİL TACİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: COVID-19 pandemsi tedbirleri kapsamında sosyal izolasyon, kısıtlamalar, sürecin belirsizliği toplumda stres ve kaygı düzeylerini artmıştır. Bu durumdan kırılganlık riski fazla olan yaşlı nüfus da etkilenmiştir. Çalışmamızda COVID-19 pandemisinin 65 yaş ve üzeri kişilerde uyku kalitesi ve depresyon durumuna etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Sincan Turgut Reis Aile Sağlığı Merkezi 0623130 Nolu Aile Hekimliği birimine kayıtlı olup, 01.01.2022-31.03.2022 tarihleri arasında herhangi bir sebeple başvuran, 65 yaş ve üzeri kişiler çalışmaya dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, COVID-19'un uyku düzeni ve sosyal ilişkilere etkisini değerlendirmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan pandemiden etkilenme durumunu ölçen anket formu, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi ve Geriatrik Depresyon Ölçeği Kısa Formu yüz yüze görüşme esnasında uygulandı. Araştırma sırasında toplanan veriler, IBM-SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 25) programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Investıgatıon of the Effects of the COVID-19 Pandemıc on Depressıon Status and Sleep Qualıty ın People Aged 65 and over Aim: Social isolation, restrictions, uncertainty of the process within the scope of COVID-19 pandemic measures have increased the levels of stress and anxiety in the society. The elderly population, which has a high risk of fragility, has also been affected by this situation. In our study, it was aimed to evaluate the effect of the COVID-19 pandemic on sleep quality and depression in people aged 65 and over. Materials and Methods: Persons aged 65 and over who were registered to Ankara Sincan Turgut Reis Family Health Center Family Medicine Unit No. 0623130 and applied for any reason between 01.01.2022 and 31.03.2022 were included in the study. A sociodemographic data form, a questionnaire measuring the state of being affected by the pandemic prepared by the researcher in order to evaluate the effect of COVID-19 on sleep patterns and social relations, Pittsburgh Sleep Quality Index and Geriatric Depression Scale Short Form were administered to the participants during the face-to-face interview. The data collected during the research were evaluated with the IBM-SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 25) program. A p value of